Bir Kez Yapanın Asla Vazgeçemediği Diyet: Intermittent Fasting Nedir?

Başladığın diyeti bitirememekten sıkıldıysan, yeter artık ömür boyu rahatça devam ettirebileceğim sağlıklı bir diyet istiyorum diyorsan aradığını sonunda buldun; bu diyete bir defa başlayanların büyük bir kısmı, halen intermittent fasting uygulamaya devam ediyor!

 

Intermittent Fasting Nedir?

 

Intermittent fasting Türkçe adıyla aralıklı oruç diyeti! Vücut sağlığını ve performansını planlı bir şekilde aç kalarak kontrol etmek istiyorsan sana da en uygun beslenme şekli olabilir. Peki ya intermittent fasting nasıl yapılır?

 

  • Aralıklı oruç besin zamanlaması diyetidir. Bir süre aç kaldıktan sonra yemek yersin. Diğer bir ifadeyle günün bir kısmında oruç tutarsın, diğer bir kısmında yemek yersin.
  • Su, çay ve kahve içmeni azaltmana gerek yok!
  • Diyeti yapan kişi yeme iştahını kontrol ederek yağ oranını azaltmayı ya da yağ miktarını artırmamayı hedefler.
  • Intermittent fasting yağları yakarak kas geliştirmene yardımcı olur.
  • Neyi ne kadar yediğin hala çok önemli tabi! Kan şekerini aşırı yükseltmemeye ve beslenme zamanlamana dikkat!
  • Fiziksel hareketlerini kısıtlamana gerek yok, hatta enerji dolu bir yaşamın yağ yakmana faydası bile var.

 

Intermittent Fasting 16/8 Metoduna Bir Göz Atalım

 

16/8 aralıklı oruç, günün 16 saatinde aç kaldıktan (sadece kalorisiz içeceklere izin var) sonra 8 saatlik yeme aralığını kapsayan intermittent fasting diyet türüdür.

 

Kilo vermek ve yağlarını yakmak istiyorsan kişisel tercihine göre haftanın her günü veya sadece iki-üç günü 16/8 diyetini deneyebilirsin.

 

Katı kuralların olmaması ve kişiye göre esneyebilen yapısından dolayı uygulaması gayet zevkli ve kolay bir metot.

 

Sadece kilo vermek için mi bu diyet yapılır?

 

Tabii ki hayır! Yaşam süreni uzatmak istiyorsan, kan şekeri kontrolü sağlamak istiyorsan da 16/8 intermittent metodu tam sana göre.

 

Ayrıca bu diyetin beyin fonksiyonunu arttırdığı da düşünülüyor.

 

Bu diyete başlamak için öncelikle kendi yaşam tarzınıza göre 8 saatlik gıda alım periyodunu belirlemen gerekli.

 

Sabah saatlerinde fazla acıkmayan bir insansan eğer öğleye kadar aç bekleyip öğle ve akşam saatleri arasındaki 8 saatlik zaman dilimine iki öğün sığdırabilirsin.

 

Ya da sabah kahvaltısız yapamayanlar için sabah saatleri ile ikindi vaktine kadar olan 8 saatlik zaman aralığına iki öğün yemek ve atıştırmalıklar rahatlıkla sığdırılabilir.

 

Tamamen sana kalmış. Önemli olan hayatına ve bedenine en uygun zaman dilimini bulup, çok da ağır gıdalar tüketmeden 8 saatlik beslenme penceresini kapatmak. Yine de pencereyi kapatmayı günün geç saatlerine bırakmamakta fayda var tabi!

 

Bu arada kronik rahatsızlığı olanlar, hamile kadınlar ve 18 yaşından küçük çocukların bu tür diyetleri yapmaması tavsiye olunur!

 

Intermittent Fasting Örnek Menüde Neler Var?

 

Intermittent fasting yapanların en çok tercih ettiği öğle ve akşam saatleri (12:00-20:00) arasına göre bir menü inceleyelim:

 

12:00’dan önce: Bir bardak çay veya kahve

12:00: Peynir, zeytin, yeşillik, yumurta ve kepekli ekmekten oluşan hafif bir kahvaltı.

15:00: Bir porsiyon taze veya kuru meyve, 15-20 tane çiğ badem.

19:30: Bir kase çorba, küçük bir porsiyon etli sebze yemeği ve bir kase yoğurt.

20:00’dan sonra: Bitki çayı gibi bir tür kalorisiz içecek.

 

Kendi yaşam tarzına göre saatleri ayarlayarak sen de bu diyeti yapabilirsin. Eğer tek başına karar vermek istemiyorsan bir uzmandan destek almakta fayda var.

 

Intermittent fasting yapmak istiyor ama sağlıklı öğünlere zaman ayırmakta zorlanıyorsan Juico yardımına hazır! Juico intermittent fasting paketini sen de satın alabilir, birbirinden zengin içeriğe sahip senin için özel olarak hazırlanan menülerin keyfini çıkarabilirsin!

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Bir Kez Yapanın Asla Vazgeçemediği Diyet: Intermittent Fasting Nedir? için yorumda bulun

    Bir Kez Yapanın Asla Vazgeçemediği Diyet: Intermittent Fasting Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bir Kez Yapanın Asla Vazgeçemediği Diyet: Intermittent Fasting Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.