Erken Hasat Zeytinyağı Hakkında Merak Edilenler

Günümüzde “pandemi” şartlarıyla birlikte sağlıklı beslenmek, sağlıklı bir hayata sahip olmak her geçen gün daha da önem kazanıyor. Sağlıklı beslenmenin en etkili yolu ise doğanın insanlara sunduğu şifa kaynağı besinleri tüketmek. Söz konusu hem sağlıklı beslenmek hem de doğanın sunduğu şifa kaynaklarından yararlanmak olunca akıllara ilk gelen besinlerden biri ise; zeytinyağı. Zeytinyağının sağlığımıza olan mucizevi etkilerini artık neredeyse bilmeyen kalmadı. Ancak zeytinyağı hakkındaki bazı detaylar hala çoğu kişi tarafından tam olarak bilinmiyor. Bu detaylardan biri de zeytinyağının tat, koku, elde edilme yöntemi, hasat zamanı gibi özelliklerine göre farklı gruplara ayrıldığı. Farklı tarifler için farklı birçok zeytinyağı çeşidi bulunuyor.

Zeytinyağı çeşitleri arasında zeytinyağının kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden birisi ise zeytinin hasat zamanı. En kaliteli zeytinyağı çeşidinin erken hasat zeytinyağı olduğu biliniyor. Yazımızda erken hasat zeytinyağı hakkında en çok merak edilen konular hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Erken Hasat Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Erken hasat zeytinyağının faydaları her geçen gün daha da çok insan tarafından keşfedilmeye başladı. Sağlıkları için erken hasat zeytinyağını tüketmek isteyenlerin en çok merak ettikleri soruların başında ise erken hasat zeytinyağının nasıl anlaşılacağı. Erken hasat zeytinyağı diğer zeytinyağlarından ayıran en önemli özelliği rengidir. Erken hasat zeytinyağı adından da anlaşılacağı üzere henüz olgunlaşmamış, erken dönemde hasat edilen zeytinlerden üretilir. Bu zeytinler henüz olgunlaşmadıkları için ise yeşil renkte olurlar. Ayrıca erken hasat zeytinyağının kokusu ve tadı da diğer zeytinyağı çeşitlerinden farklıdır. Zeytinyağının kapağını açtığınız zaman zeytinin kendisine has kokusu, taze ot kokusu alırsınız. Tattığınız zaman ise erken hasat zeytinyağı damağınızda hafif acı bir tat bırakmalıdır.

İlginizi çekebilir: Lezzetli ve Doğal Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Erken Hasat Zeytinyağı Ne Zaman Toplanır?

Erken hasat zeytinyağının üretimi zeytinlerin hasat edilme dönemine bağlı olarak üretilir. Zeytin ağacı meyvesi olan zeytin, ekim ve kasım aylarında olgunlaşmaya başlar. Olgunlaştıkça rengi kararmaya başlayan zeytin meyvesi mart ayına doğru herkesin bildiği hali ile siyah rengine ulaşır. Siyah renkli zeytinler olgunlaşma dönemini tamamlayan zeytinlerdir. Erken hasat zeytinyağı üretiminde kullanılan zeytinler ise henüz olgunlaşmamış zeytinlerdir. Bu yüzden zeytinin yeni yeni olgunlaşmaya başladığı ekim ve kasım aylarında toplanır. Erken hasat zeytinyağı için toplanan zeytinler henüz olgunlaşmamış yeşil renkteki zeytinlerdir. Toplanan erken hasat zeytinler zeytinyağı üretimi için diğer zeytinyağları ile aynı işlemlerden geçerler. Ancak erken hasat zeytinyağının en önemli ve kalitesini belirleyen farkı isminden de anlaşılacağı üzere henüz olgunlaşmamış erken hasat zeytinler ile üretilmiş olmasıdır. Daha fazla bilgi için; Yüksek Polifenollü Zeytinyağı ve Bilinmesi Gerekenler içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Erken Hasat Zeytinyağı Nerede Kullanılır?

Erken hasat zeytinyağı, yemeklerde ve salatalarda sıklıkla kullanılan sızma zeytinyağı ile benzer özelliklere sahiptir. Aroması, tadı ve kokusu hemen birbirine yakındır. Bu yüzden tıpkı sızma zeytinyağında olduğu gibi sıcak ve soğuk hazırladığınız bütün yemeklerde erken hasat zeytinyağını kullanabilirsiniz. Ancak erken hasat zeytinyağının faydalarından tam anlamıyla yararlanmak istiyorsanız uzmanlar erken hasat zeytinyağını ısıya maruz bırakmadan tüketmenizi öneriyor. Bunun için erken hasat zeytinyağını kahvaltılarda, salata ve mezelerinizde kullanmayı tercih edebiliriniz.

Milas Uyku Vadisi ekibi olarak bu yazımızda erken hasat zeytinyağı hakkında merak edilen sorulardan, erken hasat zeytinyağı nasıl anlaşılır, ne zaman toplanır ve nerede kullanılır sorularına kısa cevaplar vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde sağlıklı bir yaşam için zeytinyağı tüketmek istiyorsanız, özenle seçilmiş zeytinlerden elde ederek ürettiğimiz erken hasat zeytinyağını sitemizden satın alabilirsiniz. Ayrıca diğer zeytinyağı çeşitlerine de sitemizden ulaşabilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilir: Zeytinyağı ve Faydaları

 

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Erken Hasat Zeytinyağı Hakkında Merak Edilenler için yorumda bulun

    Erken Hasat Zeytinyağı Hakkında Merak Edilenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Erken Hasat Zeytinyağı Hakkında Merak Edilenler için ilk yorumu yapabilirsin.