İlaç kullanmadan baş ağrısını geçirmenin yolları

Toplumun büyük çoğunluğunu etkileyen en yaygın sağlık problemlerinden biri baş ağrısıdır. Tansiyon yükselmesine bağlı baş ağrısı, migrene bağlı baş ağrısı ve baş zonklaması olmak üzere 3 ana kategoriye ayırabileceğimiz baş ağrısının birçok sebebi olabilir. Kafadaki fizyolojik değişiklikler, kan damarlarının daralması, nöron hareketlerindeki anormallik, genetik sebepler, aşırı derecede sigara ve alkol tüketmek, vücuttaki su hacminin azalması, çok fazla uyumak, çok fazla ağrı kesici kullanmak, göz yorgunluğu ve boyun tutulması bu sebeplerden yalnızca birkaçı.

Baş ağrısı etkisini gösterdiğinde çoğu insan hızlı çözüm için ağrı kesici hap kullanmayı tercih eder. Ancak baş ağrısını dindirmek için faydalanabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri de mevcut. Mesela dehidrasyon, yani vücuttaki suyun azalması baş ağrısını tetikleyen en önemli etkenlerden birisi. Bu gibi durumlarda birkaç bardak su içmek baş ağrısını hiçbir ilaç kullanmadan geçirebilmenizi sağlar. Bu yüzden gün boyu 8-10 bardak arası su içmek vücudunuzun ihtiyaç duyduğu suyu karşılayacaktır.

Suyun yanı sıra kullanabileceğiniz daha birçok doğal baş ağrısı tedavi yöntemi mevcut.

Kafadaki damarlar üzerinden kan akışını düzenleyen zencefil, bu sayede baş ağrısını geçirmenize yardımcı olur.

  • ve limon suyunu bir bardağa eşit miktarda koyup karıştırın. Günde 1 veya 2 kez olmak üzere tüketin.
  • Bir çay kaşığı kadar kuru tozunu yiyin. Ardından iki tatlı kaşığı kadar suyu için.
  • Zencefil tozu ve çiğ zencefili bir kasede kaynatıp buharını da soluyabilirsiniz.

Nane suyu

Mentol ve menton, nanenin ana etken maddeleri arasında yer alır. Baş ağrısı dindirmeye katkı sağlar. Birkaç avuç dolusu naneyi havana koyup suyu çıkana kadar ezin. Daha sonra yaprakları başınızın ağrıyan bölgesine koyun ve dinlenin.

Ayrıca nane çayını bir beze dökerek başınıza sarabilmeniz de mümkün. Nane suyunun yanı sıra kişniş suyu da baş ağrısına iyi gelir.

Buz poşeti

Hemen her buzdolabında bulunan bir buz poşetinin içine su koyup dondurucuya atın. Su iyice buz haline geldikten sonra başınıza kompres yapın. Yalnızca 5 dakika kadar bir süre boyunca buzu başınıza bastırdığınız takdirde baş ağrısını dindirebilmeniz mümkündür.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. İlaç kullanmadan baş ağrısını geçirmenin yolları için yorumda bulun

    İlaç kullanmadan baş ağrısını geçirmenin yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İlaç kullanmadan baş ağrısını geçirmenin yolları için ilk yorumu yapabilirsin.