Kamkatın Faydaları

Kumkat, portakal gibi görünen ancak oval şekilli ve çok daha küçük bir narenciye meyvesidir. İnsanlar ilk olarak 1700’lerde Çin’de fortunella olarak da bilinen kamkat ağaçları yetiştirdiler. “Kumkat” adı, altın anlamına gelen Çince “gam” ve mandalina için başka bir kelime olan “gwat” kelimelerini birleştirir. Ağaç, 1800’lerde Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ne geldi. En iyi sıcak bölgelerde büyür ancak soğuğa dayanabilir.

Kamkatların yiyebileceğiniz tatlı bir cildi vardır. İç kısımda birkaç tohum olabilir. Çok sulu değildir ve bazen gözlerinizi sulandıracak kadar ekşi olabilir. Birkaç çeşit kumkat vardır. En popüler olanlar;

 • Nagami
 • Marumi
 • Meiwa

Nagami kumkuatlar oval veya armut şeklindedir ve ekşi tadı, Marumi ve Meiwa ise daha yuvarlak ve tatlıdır. Bahçenizde kumkat yetiştirmeyi düşünüyorsanız, Meiwa ağacı evde ekmek için popüler olan seçimdir.

Beslenme Faydaları

Kamkatların her biri yaklaşık 13 kaloriye sahiptir. Bir porsiyon yaklaşık 90 kalori demek. C vitamini bakımından yüksektir ve biraz A vitamini sunarlar. Cilt lif ve antioksidanlarla doludur. Kamkatlar ayrıca kolesterolsüzdür ve yağ ve sodyum oranı düşüktür.

Kamkatın Faydaları

Sağlık Yararları

C Vitamini: Vücudunuz bunu doğal olarak yapmadığından, C vitamini gıdalardan (kumkat gibi) veya tabletlerden almanız gerekir. Aşağıdakiler için önemlidir;

 • Doku ve organlarınıza kan taşıyan kan damarları
 • Kıkırdak, vücudunuzdaki sert ama esnek bir doku
 • Kas
 • Kemik sağlığında rol oynayan kemiklerdeki bir protein olan kolajen
 • İyileştirme

A Vitamini: Kamkat, vücudunuzun birçok görevi için kritik olan bu besini almanıza yardımcı olur, örneğin;

 • Vizyon
 • Büyüme
 • Üreme
 • Bağışıklık

A vitaminleri ayrıca bir antioksidandır. Bu sayede, hücreler serbest radikallerin etkilerinden koruduğu anlamına gelmektedir. Bunlar, vücudunuzun yaptığı ve kalp hastalığı, kanser ve diğer hastalıklarda rol oynayabilecek moleküllerdir.

Lif: Lif yemenin daha kolay kaka yapmanıza yardımcı olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz. Bu tür liflere çözünmez lif denir. Suda eriyen ve kumkat gibi turunçgillerde bulunan çözünür lif, kolesterolünüzü ve kan şekerinizi düşürebilir.

Diğer faydalar: Bazı araştırmalara göre, antioksidan bakımından zengin yiyecekler, özellikle kumkuatlar tükettiğinizde kansere yakalanma oranı azaltabildiği göstermekte çünkü antioksidanlar, farklı hastalık türlerine göre DNA hasarlarını onarmaya yardımcı olmaktadır.

Bilim adamları ayrıca günde birkaç kumkuat yemenin stresle savaşabileceğini ve kanser hücrelerinden ve virüslerle enfekte olan diğer hücrelerden kurtulmaya yardımcı olan doğal öldürücü (NK) hücreleri artırabileceğini buldular.

Riskler

Bazen çiğ meyvede salmonella, E. coli ve listeria gibi sizi hasta edebilecek mikroplar bulunur. Bu mikroplardan kaçınmanın en iyi yolu kamkatınızı pişirmektir. Ancak çiğ yemek istiyorsanız, akan su altında iyice yıkadığınızdan emin olun.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Kamkatın Faydaları için yorumda bulun

  Kamkatın Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kamkatın Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.