Mevsimsel alerjiye ne iyi gelir?

Sürekli akan bir burun, kızarık gözler ve bir türlü hapşıramama hissi… Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte bitkilerden yayılan polenler, alerji sahibi insanlar için hayatı çekilmez hale getirebiliyor. Mevsimsel alerjiye karşı doğal ve bitkisel karışımları araştırdığınızda ise karşınıza ilk önce balın çıktığını fark edebilirsiniz. Gerçekten de bal, bünyesindeki faydalı bileşenler sayesinde alerjinin olumsuz etkilerini hiç başlamadan bitirebilir. Bunu sağlamak için önce vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren balın tek olumsuz yanı, alerji sahibi bazı bünyelere fayda etmiyor oluşu.

Ancak telaşa hiç mahal yok! Balın haricinde de evde hazırlayabileceğiniz birçok doğal karışım mevcut. Soğuk geçen kış günlerinin ardından güneşin etkisini tekrar göstermesiyle birlikte siz de bu karışımlar sayesinde saatlerce hapşırmaktan kurtulabilirsiniz.

Isırgan otu ve nane çayı

Isırgan otu ilk etapta ürkütücü gelebilir, ancak inanılmaz derecede faydalı bir bitkidir. Eklem iltihabını gidermeye, tansiyonu düşürmeye ve mevsimsel alerjiye yardımcı olan ısırgan otunu nane çayıyla birlikte kullanabilirsiniz.

İhtiyacınız olanlar:

  • Bir çağ kaşığı kurutulmuş nane veya çeyrek bardak ufalanmış taze nane
  • Bir çay karışığı kurutulmuş ısırgan otu yaprağı veya ufalanmış taze ısırgan otu
  • Tat vermesi için bal ve limon (İsteğe bağlı)

Gördüğünüz üzere gayet basit bir tarif. Isırgan otu ve naneyi aynı bardağın içine koyduktan sonra üzerine kaynar su ekleyin. 10-15 dakika boyunca dem almasını bekleyin. Ardından tat vermesi için bal ve limon sıkabilirsiniz. Daha sonra günde 2 kez bu karışımı içerek alerjinin olumsuz etkilerinden kurtulabilirsiniz!

Arı poleni

Arı poleni genelde 3 farklı şekilde satılır: Kapsül, toz ve tanecik (granül) şeklinde. Size en yakın aktarda ne şekilde mevcutsa bir miktar arı poleni alarak evinizde alerji tedavisi için kullanabileceğiniz şifalı karışımı hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Poleni alerjinizin başlamasından yaklaşık 5 ay kadar önce tüketmeye başlamanız gerekiyor. Günde 1-2 çay kaşığı kadar arı polenini dilinizin altına yerleştirip emilmesini sağlayın. Dilerseniz çiğneyebilirsiniz de. Kendinizi rahat hissettirecek ve yan etki göstermeyecek şekilde bu dozu artırabilirsiniz.

Tüm bunları yaparken tozlu, kirli ve böceklerin bulunduğu ortamlarda pek fazla vakit geçirmemeye de özen gösterin.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Mevsimsel alerjiye ne iyi gelir? için yorumda bulun

    Mevsimsel alerjiye ne iyi gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mevsimsel alerjiye ne iyi gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.