Portakalın Faydaları

Portakal, hücrelerin hasardan korunmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidan olan C vitamini içeriği ile bilinir. Bir orta boy portakal, yetişkinler için C vitamini sağlayacaktır. Ayrıca flavanonlar olarak bilinen sağlığı geliştiren bileşikler içerirler. Araştırmalar, bu turunçgil fitokimyasallarının vücudu desteklemeye ve bizi kalp hastalığı ve kanser gibi durumlardan korumaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Ayrıca bazı anti-enflamatuar, antiviral ve antimikrobiyal faydaları olduğu da düşünülüyor.

Portakal ayrıca iyi bir lif, B vitamini, A vitamini, kalsiyum ve potasyum kaynağıdır. Bir portakal, günde beş gününüzden birine sayılır. 150 ml’lik bir bardak şekersiz portakal suyu da bir porsiyon olarak sayılır, ancak diğer meyve sularında olduğu gibi portakal suyunun ne kadar içerseniz tüketin günde yalnızca bir kez sayılabileceğini tavsiye eder. Portakal suyu, meyvenin tamamında bulunan ve şeker oranı yüksek olan lifleri içermez, bu nedenle, meyve suyunun dişlere verilen zararı sınırlamak için en iyi yiyeceklerle birlikte tüketilmesini tavsiye eder.

Kardiyovasküler Hastalıklara Karşı Koruma

Sağlıklı bir kalp ve kan damarlarının korunmasına yardımcı olan kolesterol seviyelerini ve kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir. Portakaldaki diyet lifi ve pektin, vücudun yağ emilimini yavaşlatarak kolesterol seviyelerini düşürür. Portakallarda bulunan bir mineral olan magnezyum, kan damarlarını esnek tutmaya yardımcı olur ve bu da kan basıncını sağlıklı bir aralıkta tutar.

portakalın faydaları

Midenizi Ülserlerden Koruyun

Portakallardaki yüksek lif ve antioksidan içeriği, peptik ülserlerin gelişmesinden sorumlu bakteri olan Helicobacter pylori’nin görülme sıklığını azaltır.

Sağlıklı Beyninizin Korunmasına Yardımcı Olun

Portakal, nörotransmiter gelişiminde anahtar bir bileşen olan iyi bir folat kaynağıdır. Düşük nörotransmiter seviyeleri, anksiyete, depresyon ve diğer duygudurum bozuklukları ile ilişkilidir. Portakallarda yaygın olan flavonoid antioksidanlar, beynin hafıza ve öğrenme ile ilişkili kısmı olan hipokampustaki sinyalleri iyileştirir.

Portakal Soğuk Algınlığı Semptomlarını Azaltmaya Yardımcı Olabilir Mi?

70’lerden beri portakalların ve içerdikleri C vitamininin soğuk algınlığını önlemeye veya semptomları ve süreyi azaltmaya yardımcı olup olamayacağı konusunda devam eden bir tartışma var. Yakın zamanda yapılan bir dizi çalışma incelendiğinde, C vitamini takviyesi almanın, halihazırda bir takviye alıyorsanız soğuk algınlığı üzerinde hiçbir etkisi olmadığını buldu.

Portakal Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olabilir Mi?

Araştırmalar, portakallarda bulunan hesperidin adı verilen bir antioksidan bileşiğin yüksek tansiyon ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu araştırma aynı zamanda sağlıklı bir diyetin parçası olarak narenciye tüketmenin kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltabileceğini öne sürüyor.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Portakalın Faydaları için yorumda bulun

    Portakalın Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Portakalın Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.