Şeftalinin Faydaları

Sıcak yaz günlerinde yenilecek soğuk bir şeftaliye hayır diyebilecek çok az kişi tanıyorum. İnsanlar genellikle şeftalinin kabuğu tüylü bir yapıya sahip olduğu için soyarak yemeyi tercih ederler. İster soyarak yiyin isterseniz kabuklu bir şekilde yiyin, şeftalinin faydaları saymakla bitmez.

Şeftalinin en iyi olduğu dönemler temmuz başından ağustos sonuna kadar olan dönemdir. Normalde şeftalinin kökeni ise Çin’e dayanmaktadır. Çin, dünyada İtalya ile beraber en büyük şeftali üreticilerindendir. Hatta Çin’de şeftalinin arkadaşlığı ve ölümsüzlüğü simgelediği düşünülmektedir. Ülkemizde şeftali üretimi için uygun toprak ve ilkin koşullarına sahip olduğu için dünyadaki sayılı şeftali üreticileri arasında yer almaktadır.

Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

-Şeftali bazı antioksidanlar bakımından çok zengindir. Bu yüzden obeziteyle savaşta ve kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde önemi çok büyüktür.

-Kilo vermek isteyen kişiler rahatlıkla şeftali yiyebilir. Çünkü insanlara tokluk hissi verir ve çok fazla yemek yemenizi engeller. Aynı zamanda kalorisi yüksek olan bir besin değildir.

-Şeftalinin saç deriniz üzerinde de olumlu etkileri vardır. Bu yüzden saç dökülmesini engeller. Yalnız şeftali tek başınıza aç dökülmenizi engellemez. Sağlıklı beslenmeyle ve şeftali tüketimiyle saç sağlığınızı koruyabilirsiniz.

-Şeftalinin içerisinde bol miktarda A ve C vitaminleri bulunmaktadır. Bu vitaminler cilt sağlığınız için de önemlidir ve doğal nemlendirici görevi görür. Aynı zamanda cildinizin kendini yenilemesinde de yardımcı olacaktır.

-Şeftalinin orta derecede özelliği vardır. Bu mesanenizin ve böbreklerinizin temizlenmesinde yardımcı olur.

-Bağırsak kurtlarınızdan şeftali sayesinde kurtulabilirsiniz.

-Hazımsızlık için şeftali önerilmektedir. Çünkü hazmı kolaylaştırır ve mide bozukluğunun giderilmesinde etkilidir.

-Şeftali, idrar söktürücü olmasının yanı sıra iltihap ve mikropların giderilmesinde de çok önemli bir besindir. Bu özelliği sayesinde özellikle romatizma hastalıklarının giderilmesinde yardımcı olmaktadır.

-Şeftalinin içerisinde bulunan A ve C vitaminleriyle antioksidanlar sağlığının korunmasında ve kataraktın önlenmesinde çok etkilidir.

-Şeftali kalp rahatsızlığı veya diyabet gibi problemler oluşturan kötü kolesterolün dengede kalmasına yardımcı olur. Şeftalideki beta-karoten kolesterol düşürmede çok önemli bir etkiye sahiptir.

-Eğer demir eksikliğine bağlı kansızlık probleminiz varsa şeftalinin içerisinde bulunan demir bunu önlemeye yardımcı olacaktır. Aynı zamanda şeftali de bol miktarda C vitamini olduğu için dışarıdan aldığınız demiri vücudunuz daha iyi sindirecektir.

-Vücudumuzda bulunan serbest radikallerin birçok zararı vardır. Bu zararlardan birisi ise kalp sağlığını olumsuz etkilemesidir. Fakat şeftali serbest radikallerle savaşma özelliği sayesinde sizin kalp sağlığınızı da koruyacaktır. Ek olarak vücudunuzu yaşlanma belirtilerine karşı dirençli kılar.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Şeftalinin Faydaları için yorumda bulun

    Şeftalinin Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Şeftalinin Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.