Siyah Çayın Bilmediğiniz Faydaları

Siyah çay, neredeyse hepimizin evinde bulunuyor. Normalde siyah çayın zararları paylaşılıyor. Fakat siyah çayın çoğu kişi tarafından bilinmeyen faydaları var.

İshali kesmek, yüksek kolestrolü dengelemek, kan dolaşımını düzeltmek ve sindirim sistemini rahatlatmak siyah çayın bazı faydalarındadır. Yazımızda siyah çayın faydalarına detaylı olarak değineceğiz.

Siyah Çayın Faydaları

Astıma iyi gelir: Normalde sıcak içecekler astım üzerinde olumlu etkileri vardır ve kişiyi rahatlatır. Sıcak içeceklerin bu etkisini göz önüne de alırsak siyah çayın astıma iyi geldiğini söyleyebiliriz. Siyah çay havanın geçtiği alanları açar bu yüzden astıma da iyi gelir.

İshali keser: Siyah çayın içerisinde bulunan tannis, bağırsak rahatsızlıklarının giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Çayı uzun süre demlerseniz ishalin kesilmesinde etkili olacaktır.

Yüksek kolesterolü dengeler: Amerikan Sağlığı’nın yaptığı araştırmalara göre siyah çay tüketen kişilerin kolesterolleri daha düşüktür. Bu durumda kalp krizi riskini azaltırken felçleri de engelliyor. Yapılan bir diğer araştırmada da günde 3 – 4 bardak siyah çay tüketen kişiler daha az tüketen veya hiç tüketmeyen kişilere göre daha az kalp rahatsızlığı geçiriyor.

Sindirim sistemi problemlerini düzeltiyor: Siyah çayın içerisinde bulunan tannis ve diğer maddeler sindirim sistemi rahatsızlıklarının önlenmesinde ve sindirim sisteminin rahatlamasında çok etkilidir. Siyah çay iltihap oluşmasına da engel olduğu için sindirim sistemi rahatsızlıklarınızı büyük ölçüde azaltacaktır.

sağlığı: Aslında yazımızda sizlere kısmen siyah çayın kalbe faydalarından bahsettik. Siyah çay kroner arteri düzensizliğini engellemede en etkili doğal yöntemler arasındadır. Kolesterolü dengelemesiyle de kalbe iyi gelen siyah çay, düzenli olarak kullanıldığı takdirde kalp rahatsızlıklarının giderilmesinde etkili olacaktır.

Göğüs kanserini önleme: Yeşil çay ve siyah çayın en büyük özelliklerinden birisi kadınların en büyük problemleri arasında olan göğüs kanserini önleme özelliğine sahip olmasıdır. Özellikle öncesi dönemde oluşan göğüs kanserini önleme de çok etkilidir. Siyah çayın kadınların menstrüel döneminde anormal olarak üreyen hücreleri engelleyerek bu hücrelerin kansere dönüşmesini engeller. Aynı zamanda sağlıklı hücrelerinde bu hücrelerden zarar görmesine engel olur.

Göz sağlığını koruma: Çayın en büyük faydalarından birisi ise göz sağlığı korumaktır. Özellikle çay posasının bu konuda çok etkili olduğunu söyleyebiliriz. Çay posasını soğuduktan sonra bir peçetenin üzerinde gözünüzde bekletirseniz gözlerinizin dinlenmesini ve şişliklerin inmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda gözünüzü çay buharına tutmakta gözlerinizin dinlenmesinde ve ağrılarının azalmasında yardımcı olur.

Yazımızdan da gördüğünüz gibi siyah çayın da en az yeşil çay kadar faydası var.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Siyah Çayın Bilmediğiniz Faydaları için yorumda bulun

    Siyah Çayın Bilmediğiniz Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Siyah Çayın Bilmediğiniz Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.