Ton Balığı Sağlığa Faydaları

alımınızı artırmanın yollarını arıyorsanız ve şu anda balık içeren bir diyet uyguluyorsanız, neden daha fazla ton balığı yemeyi planlamıyorsunuz? Ton balığı lezzetli ve inanılmaz derecede çeşitli olmasının yanı sıra vücut, kemikler ve beyin için de sayısız sağlık yararına sahiptir.

Ton balığı, uskumru ile yakından akraba olan bir tuzlu su balığıdır ve mavi yüzgeçli ve sıçrayan da dahil olmak üzere çok sayıda çeşidi vardır. Onu yemenin en yaygın yolları pişmiş (tipik olarak ızgara veya fırınlanmış), çiğ (Japonya’da sashimi olarak bilinir) veya salamura, kaynak suyu veya yağda muhafaza edileceği bir tenekedir. Hangisini seversen sev, ton balığının iyiliklerle dolu olduğu yadsınamaz! Aslında, ton balığının beslenme profili  gerçeğini içerir;

Mükemmel bir protein kaynağıdır. Kalorisi de çok düşük olan ton balığı, enerji seviyelerini korurken sağlıklı bir kiloyu korumak isteyenler için ideal bir besindir. Omega 3 yağ asitleri içerir. Ton balığı özellikle omega 3 yağ asitlerinde bol miktarda bulunur. Vücut için harikalar ve kolesterolü düşürmeye, beyin fonksiyonlarını artırmaya ve göz sağlığını iyileştirmeye yardımcı oldukları düşünülüyor.

Mükemmel bir B12 vitamini kaynağıdır. Ton balığı, vücudun yeni kırmızı kan hücreleri oluşturmasına yardımcı olmaktan sorumlu bir B vitamini formu olan B12 vitamini açısından zengindir. Taze ve konserve ton balığının faydaları tipik olarak aynıdır. Ancak taze ton balığının biraz daha fazla protein içerdiği düşünülmektedir. Yine de konserve ton balığı daha ekonomiktir ve çok daha uzun süre dayanır.

Ton Balığı

Diyetinize Daha Fazla Ton Balığı Nasıl Dahil Edilir?

Hem lezzet hem de besin öbekleri ile dolu ton balığı, haftalık öğünlerinize daha fazlasını eklemek için harika bir besindir. Neden denemiyorsun;

  • Lezzetli bir sandviç veya sarma dolgusu oluşturmak için biraz mayonez ve baharatları konserve ton balığı ile karıştırın.
  • Sağlıklı bir öğle yemeği seçeneği olarak salatalara konserve taze ton balığı eklemek.
  • Konserve ton balığını makarna ve sebzelerle karıştırıp fırında pişirmek.
  • Taze ton balığı filetosunu pişirmek veya hafifçe kızartmak ve sebze veya salata ile servis etmek.
  • Konserve ton balığını fırında patatesin üzerine kolay ve rahatlatıcı bir yemek olarak doldurmak.
  • Taze, yüksek kaliteli çiğ ton balığını dikkatlice dilimleyin ve Japon tarzı sashimi olarak tadını çıkarın.

Konserve ton balığı kullanıyorsanız, tuzlu su veya yağdan daha sağlıklı olduğu için kaynak suyunda korunmuş olanı seçmeye çalışın.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Ton Balığı Sağlığa Faydaları için yorumda bulun

    Ton Balığı Sağlığa Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ton Balığı Sağlığa Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.