Saç ekimi nasıl yapılır, kimler yaptırabilir

Dünya çapında yapılan araştırmalar hem kadın hem de erkek cinsiyet için zaman içerisinde yoğun miktarda saç dökülmesi yaşandığını göstermiştir. Saçların kısmi olarak ya da tamamen dökülmesi ise kişilerin özgüvenini zedeleyebilir. 1900’lü yılların başından beri uygulanan ve günümüzdeki teknolojiyle oldukça başarılı sonuçlar alınan saç ekim işlemleri kişilerin özgüvenlerini yeniden kazanmalarına yardımcı olabilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekim operasyonlarında genellikle sağlıklı saçlar kullanılır. Saçlı bölgeden alınan kökler, kafa derisinin boş bölümlerine nakledilir. Kişinin yeterince saçı bulunmaması durumunda vücudun farklı bölgelerindeki kıllar da kullanılabilir. Saç ekimine kafa derisinin sterilize edilmesi ve bölgesel olarak uyuşturulması ile başlanır. Saçlar tamamen kesildikten sonra teknolojik yöntemler kullanılarak saç kökleri çıkarılır. Saç çıkmayan bölgelere açılan küçük deliklere sağlıklı saç kökleri nakledilir ve sonra greftleme işlemi yapılır. İşlem yapılan bölge enfeksiyon kapmaması için bandajla kapatılır.

Saç ekim işlemleri saç çıkmayan bölgenin genişliğine göre değişiklik gösterir. Yoğun kellik bulunuyorsa birden fazla seansa ihtiyaç duyulma ihtimali bulunmakla birlikte genellikle operasyon bir günde tamamlanır.

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

Saç ekim işleminin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için kişilerin belli özellikleri taşıyıp taşımadığı incelenir:

 • Saç ektirmek için net bir yaş aralığı bulunmamakla birlikte saç dökülmesinin durması beklenir. Genellikle 22 yaş altı ve 65 yaş üzerindeki kişilere uygulanmaz.
 • Doğuştan saçı olmayan kişiler saç ektirebilir. Ancak saçlarınız saçkıran gibi hastalıklar nedeniyle döküldüyse ekim işlemi yapılmaz.
 • Saç ekiminde, kişinin başındaki diğer saçlar kullanılır ve kel bölgelere nakil gerçekleştirilir. İşlemin başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için var olan saçlarınızın sağlıklı ve yeterli olması önemlidir.
 • Operasyon öncesinde kişilerin saç derilerinin esnekliği incelenir. Saçların ekilebilmesi için esnek bir saç derisine sahip olmak önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrasındaki ilk birkaç haftada ekilen saçların bir kısmı dökülebilir. Bu durum normal olup tedirgin olmanıza gerek yoktur. Ancak sonraki birkaç ayda saçlar yeniden çıkar ve yavaş yavaş güçlenerek kendi şeklini alır. Bu süreçte dikkat etmeniz gerekenleri bilmeniz sürecin daha başarılı ilerlemesine yardımcı olabilir:

 • Operasyon sonrasında ekim yapılan bölgede oluşabilecek şişme ve kızarmaları en aza indirmek için uyurken başınızı yüksekte tutmanız önemlidir. Ayrıca pozisyonunuzu ekim yapılan bölgenin yastıkla temas etmeyecek şekilde ayarlamalısınız.
 • Özellikle ilk 15 gün, saç köklerinin tutunabilmesi için son derece dikkatli olmalısınız. Başınıza darbe almamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca kıyafetlerinizi giyip çıkarırken saç derisine sürtmemesi önemlidir.
 • İlk 48 saatte saçınızı kesinlikle yıkamamalısınız. Daha sonrasında şampuanlarken saç derinize masaj yapmamalı ve yalnızca su dökerek durulamalısınız. Duş fıskiyesi basınç oluşturacağından köklere zarar verebilir.
 • Saç ekimi sonrasındaki günde en az 2 litre su içmelisiniz. İçtiğiniz su miktarını artırdığınızda kan akışınız hızlanır, vücuttan zararlı maddeleri atabilir ve vücut ısısının dengelenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.
 • Soğuk uygulamalar, saç derisinde oluşabilecek şişme ve kızarmaların azalmasına yardımcı olabilir. Ancak kesinlikle doğrudan saç derinize kompres yapmamalısınız. Yanaklarınızı ve alnınızı soğutmanız yeterli olur.
 • Saç ekimi sonrasında güneşten korunmanız önemlidir. Güneşin etkilerinin en fazla olduğu 11.00 ile 14.00 arasında güneş ışınlarına maruz kalmamalısınız.
 • Operasyondan sonraki ilk birkaç hafta ağır egzersizlerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Hafif yürüyüşler yapabilirsiniz ancak nabız hızınızın yükselmemesine özen göstermelisiniz.
 • Alkol ve sigara tüketmek dokuların iyileşmesini yavaşlatacağı gibi vücudun susuz kalmasına da neden olabilir. Ayrıca kan basıncını yükseltme riski de bulunur. Bu nedenle saç ekiminden sonraki ilk birkaç hafta sigara ve alkol kullanmamanız önerilir.

Sedatbas.com olarak sağlıklı günler dileriz.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Saç ekimi nasıl yapılır, kimler yaptırabilir için yorumda bulun

  Saç ekimi nasıl yapılır, kimler yaptırabilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Saç ekimi nasıl yapılır, kimler yaptırabilir için ilk yorumu yapabilirsin.