Doğru Lohusa Pijama Seçimi Nasıl Olur?

Doğum yaptıktan sonraki yaklaşık altı haftalık döneme lohusalık denir. Bu dönemde fiziksel olduğu kadar psikolojik anlamda da daha hassas olan yeni anneler için özel pijamalar üretilmiştir.

Hamilelik sürecinde alınan kiloların bir kısmını geri vereceğiniz bu dönemde iştah artışları, bol sıvı tüketim isteği, aşırı terleme görülmesi oldukça normaldir. Lohusa dönemindeki kadınların ve yeni doğmuş bebeklerinin bu dönemi en rahat, en iyi şekilde geçirmeleri gerekir.

Eve misafir kabul etmek, sütün yetmeyeceği endişesine kapılmak, yakınlarının desteğini reddetmek, ihtiyaç duyulandan daha az uyumak, hamilelik döneminde alınan kiloları vermek için ağır egzersizlere başlamak, vücudu sıkan rahatsız edici kıyafetler giymek ve cinsel birliktelik yaşamak lohusa dönemindeki kadınların kaçınması gereken durumlardır.

Doğumdan sonra vücudun eski dinçliğine geri dönmesi ve sütün bebeğe yeterli gelmesi için bol bol su içilmeli, sıvı tüketimi arttırılmalı, yeterli beslenmeye dikkat edilmeli, protein açısından zengin besinler tüketilmeli ve  meyve sebze tüketimi arttırılmalıdır.

Bütün bunların yanında lohusa pijama seçimi de son derece önemlidir. Lohusa Pijama Seçimi yaparken şunlara dikkat etmelisiniz;

Lohusa Pijama ile Rahatlık ve Emzirme Kolaylığı

Vücudunuza tam oturmayan, hareketlerinizi kısıtlamayan, hamilelik döneminde değişen vücudunuza uygun bol ve emzirme kolaylığı sağlaması açısından önden düğmeli veya kolay açılabilecek şekilde tasarlanan pijama tercih edilmelidir. Bununla birlikte yine emzirme kolaylığı sağlayacak, bol gecelikler tercih etmeniz de lohusa dönemini konforlu ve rahat  geçirmenize yardımcı olacaktır.

Lohusa Pijamalarda Kaşıntı Yapmayacak Kumaşlar

Yeni doğum yapmış bir kadının cildi en az bir bebek cildi kadar hassastır. Bu sebepten dolayı lohusalıkta tercih edilecek pijama takımının kumaşı, annenin cildini tahriş etmeyecek ve kaşındırmayacak özellikte seçilmelidir.

Lohusa Pijama Terletmeyen Yapıda Olmalı

Gebelik döneminde aldığınız ve normalde ihtiyacınız olmayan fazla sıvının atılması için terlemeniz gerekir ve lohusa döneminde görülen fazla terleme oldukça normaldir. Bu sebeple tercih etmeniz gereken pijama takımı terletmeyen yapıda, ter emici özelliklere sahip ve vücut ısınızı dengeleyici ve vücudunuza nefes alan özellikteki kumaşlardan üretilmiş pijamalar tercih etmeniz gerekir.

Lohusa Pijama Seçerken Tercih Edilen Renkler

Hamileliğe bağlı kalıntıların rahimden atılması için doğumdan sonra dört veya altı hafta süren yeni doğum yapan kadınlarda lohusalık akıntısı görülür. Bu sebeple aniden gelen akıntıların belli olmaması için koyu renkli pijama seçmeniz, açık renklilerin akıntıyı belli edeceğinden dolayı daha iyi bir karar olacaktır.

 

Lohusa İken de Şık Görünüm

Lohusa pijama seçiminde şık görünüm de en az konfor, rahatlık ve diğer özellikler kadar önemlidir. Yeni doğum yapmış bir kadında duygusal çöküşler, ani duygu boşalmaları, alınganlık ve hassasiyet görülür. Çoğu lohusa kadında görülen, hamilelik boyunca aldığı kilolar nedeniyle kendini beğenmeme durumu, pek çok kadında takıntı boyutundadır. Bu sebepten dolayı lohusalık döneminde olan bir kadının kendini güzel ve değerli hissedeceği, kilo almış olmasına rağmen güzelliğinden bir şey kaybetmediğini görebileceği ve içindeyken kendini beğeneceği pijamalar giymesi psikolojik durumu için çok önemlidir. Hem modern olan modellere hem de psikolojik olarak kendinizi daha rahat hissedeceğiniz ürünlere, Lohusahamile sitesinden en uygun fiyatlar ile sahip olabilirsiniz.

Lohusa Pijamalarında Kumaş Seçimi

Normal ya da sezaryen doğum yapmış olmanız fark etmez. Sezaryen izlerinize zarar vermeyen, vajinal dikişlere sürtünmeyen ve sürekli değişen vücut tipine uyum sağlayabilecek esneklikteki kumaşlar tercih edilmelidir. Lohusalık döneminde en çok tercih edilen pijama kumaşları;

Organik Pamuk: Organik pamuktan üretilen pijamalar yumuşak, nefes alabilen, serin tutabilen, sıcağa ve soğuğa karşı vücudu koruyabilen yapıdadır. Ancak çamaşır kurutma makinesinde kururulduğu zaman kumaş çekeceği için açık havada kurutulmalıdır.

Modal: Hafif, esnek, nefes alan, yıkanınca çekmeyen, çevre dostu bir kumaş türüdür fakat genelde soğuk su ile yıkanması önerilir.

Viskon:  İpeksi dokusu, nefes alabilirliği ve uygun fiyatı ile bilinen viskon kumaş kolay lekelenebildiği için süt sızdırılmalarına ve vajinal akıntılara dikkat edilmesi gerekir.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Doğru Lohusa Pijama Seçimi Nasıl Olur? için yorumda bulun

    Doğru Lohusa Pijama Seçimi Nasıl Olur? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doğru Lohusa Pijama Seçimi Nasıl Olur? için ilk yorumu yapabilirsin.