Badem Ezmesi Faydaları

Fıstık ezmesini duydunuz, peki ya badem ezmesi? Radarınızda mı ve denediniz mi? Fıstık ezmesi gibi, badem ezmesi de kavanozda bulunur ve onu pürüzsüz bir şekilde yayılmış veya badem topakları ile tıknaz olarak alabilirsiniz. Çiğ veya kavrulmuş badem ezmesi oldukça popülerdir ve bu makalenin ilerleyen bölümlerinde açıklayacağımız birçok sağlık yararı ile bağlantılıdır. Ancak şimdilik, arkanıza yaslanın ve ihtiyacınız olan ve bloktaki yeni fındık ezmesi, badem ezmesi hakkında bilmek isteyebileceğiniz her şeyi sağlayan bu makaleyi okumanın keyfini çıkarın.

Badem Ezmesi Fıstık Ezmesinden Daha Mı Sağlıklı?

Mutlaka değil, genellikle insanlar tarafından yapılan varsayım olma eğiliminde olsa da. Fıstık ezmesi, badem yağından daha az tekli doymamış yağ içerir – %25 daha az. Bununla birlikte, tekli doymamış yağlar, yemeklerden sonra kendinizi tok ve tok hissetmenizi sağlayan sağlıklı bir diyet yağı olarak sınıflandırılır.

Bu nedenle, daha uzun süre tok kalmak ve öğünler arasında atıştırmamak istiyorsanız, badem yağı daha iyi bir seçenektir çünkü 1 yemek kaşığı porsiyon başına yaklaşık 2 g tekli doymamış yağ içerir. Hem fıstık hem de badem ezmesi benzer miktarda kalori içerir. Her ikisi de 1 yemek kaşığı yayılma için yaklaşık 100 kalori içerir. Aynı zamanda daha fazla lif içerir.

Badem Yağının Faydası

Son Derece Besleyici

Badem yağı, magnezyum, demir, E Vitamini, riboflavin ve kalsiyum seviyeleri ile ünlüdür. Aynı zamanda kalp-sağlıklı tekli doymamış yağ asitlerinde de yüksektir.

Badem Ezmesi

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Badem yağı, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar AKA sağlıklı yağlar arasında iyi bir denge içerir. Lipids in Health and Disease’de yayınlanan araştırmaya göre bu yağlar, kan basıncını ve kolesterolü düşürerek kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı oluyor.

Kemik Sağlığına İyi Gelir

Bunun nedeni, tüm fındıklar arasında bademlerin kalsiyumda en yüksek olanlar arasında olmasıdır. Bir avuç badem (yaklaşık 22 fındık), günlük Önerilen Diyet Alımının (RDI) yaklaşık %8’ini sağlar. Kalsiyum, sağlıklı kemikler ve dişler için hayati önem taşır ve badem yağı veya badem ile koyu yeşil yapraklı sebzeler yemek, kalsiyum seviyenizi artırmanıza ve kemik sağlığınızı desteklemenize yardımcı olabilir.

Kan Şekeri Düzeylerini Kontrol Etmenize Yardımcı Olabilir

22 bademlik bir porsiyon, kolesterolün vücuttan atılmasına yardımcı olduğu için kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye, sağlıklı bağırsak fonksiyonunu korumaya ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olan yaklaşık 4 g lif içerir. Kadınlar günde 25 gr lifi hedeflemeli, erkekler ise 38 gr tüketmelidir. Tek başına bir porsiyon badem yağı, kadınlara ihtiyaç duydukları günlük lifin yaklaşık altıda birini ve erkeklerin ihtiyaç duyduğunun yaklaşık onda birini sağlar.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Badem Ezmesi Faydaları için yorumda bulun

    Badem Ezmesi Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Badem Ezmesi Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.