Kivi Yemenin Faydaları

Kivilerin benzersiz tüylü bir dış görünüşü vardır, ancak onları kestiğinizde yeşil, ekşi ve lezzetli bir meyvedir. Yeni Zelanda’nın ulusal kuşunun adını paylaşsalar da kivi meyvesi aslen Çin’den geliyor. Kivi, Yeni Zelanda’ya ilk kez 20. yüzyılın başlarında ihraç edildik ve burada İkinci Dünya Savaşı sırasında orada görev yapan İngiliz ve Amerikalı askerler arasında popüler oldular. Ekipler kiviyi çok severdi, savaştan sonra ihraç edildiler. Bu yazıda kivinin tarihsel popülaritesini açıklayan sağlık yararlarını ortaya çıkaracağız. Ardından, harika vitamin ve mineral içeriğini kendiniz görebilmeniz için kivinin besin bileşimini ortaya çıkaracağız. Son olarak, kivi tüketimiyle ilişkili herhangi bir olumsuz yan etki konusunda tavsiyelerde bulunacağız.

Kivi Sağlık Yararları

Kivi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere güçlü sağlık yararları olan küçük bir meyvedir:

  • Geliştirilmiş sindirim. Kivi, sağlığı için gerekli olan inanılmaz derecede liflidir. Kivi, lifin yanı sıra, vücudun proteini sindirme yeteneğini artıran aktinidin adı verilen bir enzim içerir.
  • Daha iyi bağışıklık sağlığı. Bir bilimsel çalışma, kivi tüketiminin bağışıklık sistemi sağlığını iyileştirdiğini gösterdi.
  • Oksidatif strese karşı koruma. Oksidatif stres, yaşa bağlı hastalıkların gelişiminde önemli bir katkıda bulunan faktördür5. Kivi, vücuttaki oksidatif stresi azaltma ve sağlığı geliştirme konusunda umut vaat etmiştir.
  • Düşük kan basıncı. Yüksek tansiyon, olumsuz sağlık sonuçlarıyla ilişkilidir. Bir bilimsel çalışma, düzenli kivi tüketiminin kan basıncını düşürmesinin muhtemel olduğunu göstermiştir.

Kivi

Kivi Besin Değeri

Bir ortalama boy kivi şunları içerir:

  • Günlük önerilen C vitamininizin %85’i. C vitamini sağlıklı hücreler, cilt, kemikler, kıkırdak ve kan damarları için gereklidir.
  • Günlük önerilen K vitamininizin %31’i. K vitamini kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olur.

Kivi Yan Etkileri

Kivi bir alerjendir. Kivi alerjisi olan kişilerde boğaz ağrısı, burun akıntısı ve gözlerde tahriş gibi yan etkiler görülebilir. Şiddetli alerjik reaksiyon durumlarında kişiler nefes almakta zorlanabilir veya kurdeşen çıkabilir. Polen veya latekse alerjisi olan kişilerin kiviye de alerjik tepki göstermesi muhtemeldir. Birçok kişi kivinin dillerinde kaşıntı veya karıncalanma hissi yarattığını bildirmektedir. Bunun nedeni muhtemelen bu meyvede bulunan ve proteinleri parçalayan proteaz enzimleridir – meyvenin ağzınızı aşındırmaya yönelik zayıf girişimini hissediyorsunuz!

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Kivi Yemenin Faydaları için yorumda bulun

    Kivi Yemenin Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kivi Yemenin Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.