Pirinç Unu: Faydaları ve Kullanımları

Pirinci seviyorsanız, ancak gluten/buğday içerdiği için standart beyaz veya kahverengi pirinç yiyemiyorsanız veya denemek için yeni bir pirinç türü arıyorsanız, pirinç ununu denemek isteyebilirsiniz. Birkaç sağlık yararı ile bağlantılıdır ve eğer pirinci seviyorsanız, kesinlikle bir sonraki alışveriş listenize eklemeye değer! Ancak bunu yapmadan önce, size pirinç ununun faydaları ve nasıl kullanılacağı da dahil olmak üzere faydalı bir giriş ve kendi ev yapımı pirinç ununuzu yapmak için bir tarif sunan bu makaleye bir göz atın.

Pirinç Unu Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, pirinç unu, özellikle bir bileşenden – pirinçten yapılan bir un şeklidir. Pirinç unu birçok yemek pişirme ve pişirme tarifi için kullanılabilir ve özellikle sos koyulaştırıcı ve pişirme için uygulanır. Kahverengi veya beyaz pirinç unu alabilirsiniz. Beyaz çeşidi cilalı beyaz pirinçten yapılırken, kahverengi çeşidi yapmak için tam tahıllı kahverengi pirinç kullanılır. Pirinç unu, glütensiz pişirme yapısı ve maddesi vermesinin yanı sıra, hafif kumlu bir dokuya sahip olduğu için glüten pişirmede iyi çalışır. Kurabiyeye biraz beyaz pirinç unu eklemek, kurabiyeyi ekstra ufalanır hale getirir. Pirinç ununun da glüten içermediği için ev yapımı ekmeğe daha fazla hacim verdiği bilinmektedir. Genel olarak, herkes duymamış olsa da, yaygın olarak kullanılan ve inanılmaz derecede popüler bir bileşen!

Pirinç Unu

Pirinç Unu Sağlığa İyi Gelir Mi?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, pirinç unu güçlü bir beslenme profiline sahiptir, bu da onun çeşitli faydalarla bağlantılı olduğu anlamına gelir; bazıları aşağıda listeledik.

Yüksek Protein

Kahverengi un protein açısından yüksektir ve kahverengi pirinç ununun da daha fazla miktarda B vitamini içerdiği bildirilmektedir. Esmer pirinç ununun bu kadar çok lif içermesinin nedeni, beyin pirincinin kabuğunun bozulmadan kalmasıdır. Karşılaştırıldığında, beyaz pirinç üretimi için kabuğu çıkarılır.

Yüksek Lif

Pirinç unu, özellikle kahverengi pirinç unu, vücudumuzun atıklardan kurtulmasına yardımcı olan çözünmeyen lif bakımından yüksektir. Bu, kabızsanız ve daha düzenli bağırsak hareketleri yapmak istiyorsanız, kahverengi pirinç ununun yemek için iyi bir şey olduğu anlamına gelir. Bol miktarda lif yemek ayrıca kolesterolü düşürmeye ve kan şekeri seviyelerini korumaya yardımcı olabilir.

Kemik Sağlığı

Pirinç unu, her 100 gr pirinç ununda 10 mg – bol miktarda kalsiyum içerdiğinden kemiklerimizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Süt, peynir, soya peyniri ve kuruyemiş gibi diğer kalsiyum açısından zengin gıdalarla birleştirildiğinde, pirinç unu günlük önerilen alım düzeylerini korumanıza yardımcı olabilir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Pirinç Unu: Faydaları ve Kullanımları için yorumda bulun

    Pirinç Unu: Faydaları ve Kullanımları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pirinç Unu: Faydaları ve Kullanımları için ilk yorumu yapabilirsin.