Morina Balığı Faydaları

Morina balığı, Atlantik ve Pasifik Okyanuslarının soğuk sularında yüzen sert etli beyaz bir balıktır. Hafif tadı ve sağlam, lapa lapa dokusu onu diğer tariflerin yanı sıra balık ve patates kızartması ve balık yahnileri için tercih edilen bir seçenek haline getirir.

Haftada yaklaşık iki porsiyon balık ve deniz ürünü tüketilmesini önermektedir ve morina bu hedefe ulaşmak için sağlıklı bir seçimdir. Çok yağsız bir balık olan morina, somon veya ton balığı gibi yağlı balıklarda bulacağınız kalp dostu omega-3 yağ asitlerini bol miktarda içermez. Bununla birlikte, bu faydalı yağın günlük alımına yine de katkıda bulunabilir.

Morina balığı aynı zamanda düşük ila orta cıva içeren bir balıktır, yani düzenli olarak yemenin güvenli olduğu anlamına gelir. Hamile kadınların haftada 250 ila 300 gram düşük cıvalı deniz ürünü yemesinin güvenli olduğunu belirtiyor.

Morina Besin Değerleri

 • 112 gram morina balığının besin değeri şu şekildedir;
 • Kalori: 90
 • Yağ: 0.5g
 • Sodyum: 79.5mg
 • Karbonhidratlar: 0g
 • Lif: 0g
 • Şeker: 0g
 • Protein: 20g

Karbonhidrat

Ekmekler ve baharatlar morinaya karbonhidrat ekleyebilir, ancak balığın kendisi karbonhidrat içermez.

Yağlar

Morina balığı içindeki yağ, porsiyon başına 0,5 gramdır (Atlantik morinası, Pasifik’ten biraz daha fazla yağa sahip olabilir). Morina yağındaki yağın yaklaşık yarısı, bir kısmı omega-3 yağ asitlerinden gelen çoklu doymamış çeşittir. Bir porsiyon morina, 0.1 gram omega-3 yağ asidi DHA ve 0.04 gram omega-3 EPA sağlar.

Protein

Morina, fileto başına 20 gram olan mükemmel bir protein kaynağıdır. Düşük yağlı içeriği nedeniyle morina çok yağsız bir protein olarak kabul edilir.

Vitaminler ve Mineraller

Morina balığı B12 vitaminidir. Bir fileto, bu vitaminden 2.4 mikrogramlık önerilen diyet ödeneğinin % 96’sına kadar içerebilir. Daha küçük miktarlarda bulunan diğer besinler arasında C vitamini, D vitamini, demir ve sodyum bulunur.

Morina balığı

Sağlık Yararları

Kalp Sağlığını Teşvik Ediyor

Araştırmalar, özellikle balıklardan elde edilen omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir diyetin kalp hastalığı riskini azaltabileceğini gösteriyor. Yağsız bir balık olarak morina omega-3 yağ asitleri bakımından diğer bazı yağlı balıklar kadar yüksek değildir

Düşük Cıva

Pek çok insan, nörolojik problemlerle bağlantılı olan balıktaki cıva içeriğiyle ilgili endişelere sahiptir. Özellikle hamile ve emziren kadınların diyetlerinde civayı sınırlamaları tavsiye edilir. Neyse ki, morina düşük veya orta cıva içeren bir balık olarak kabul edilir. Hamile kadınlar haftada iki ila üç porsiyon morina balığı tüketebilirler.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Araştırmalar, balık içeren ancak et içermeyen bir pescatarian diyet uygulamasının daha düşük vücut kitle indeksi (BMI) ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Eti balıkla değiştirmek, kilo kaybına neden olabilecek kalori ve doymuş yağı azaltır.

Daha spesifik olarak, 2009 yılında yapılan bir çalışma morina yemek ve kilo vermek arasındaki ilişkiyi inceledi. Araştırmacılar, diyetlerine ne kadar çok morina balığı, kilolu ve obez yetişkinler dahil ederse, kilo verme olasılıklarının o kadar yüksek olduğunu buldular.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Morina Balığı Faydaları için yorumda bulun

  Morina Balığı Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Morina Balığı Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.