Sinüzit Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sinüzit ağrısına muzdarip olmak asla eğlenceli değildir. Sinüzit ağrısı ve daha fazlasıyla uğraşıyor olabilirsiniz. Ve sinüs tıkanıklığınıza neyin sebep olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Virüsler, bakteriler ve alerjenler sinüs tıkanıklığının en yaygın nedenleri olsa da, sigara içmek ve sık seyahat etmek gibi yaşam tarzı faktörleri de rol oynayabilir. Sigara ve puro dumanı sinüslerinizi tahriş edebilir ve iltihaplanmaya neden olabilir. Uçakla seyahat etmek de sinüslerinizi tahriş edebilir ve tıkanıklığa neden olabilir. Uçuş sırasında hava basıncı düştüğünde, kafanızda basınç oluşmasına neden olabilir, bu da sinüslerinizi ve hava geçişlerinizi tıkayabilir.

Sinüs Tıkanıklığının Nedenleri

Sinüs tıkanıklığı ayrıca toz gibi havadaki alerjenler ve kirleticilerden, dış ortam hava kirliliğinden ve parfüm ve kolonya gibi güçlü kokulardan da kaynaklanabilir. Evinize bir hava temizleyici yerleştirmek, havadaki kirleticileri azaltmaya yardımcı olabilir. Sinüs tıkanıklığı, kışın en sık görülen kuru havanın bir sonucu da olabilir. Burnunuzu olabildiğince nemli tutmak için bol su için ve bir nemlendirici kullanın, bu da havaya nemin geri eklenmesine yardımcı olabilir.

sinüzit ağrısına ne iyi gelir

Sinüzit Ağrısı İçin Evde Çözümler

Sinüs ağrısı hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç başka ev ilaçları vardır. Sinüs tıkanıklığından nasıl kurtulacağınıza dair aşağıdaki ipuçlarını deneyin;

Su veya Meyve Suyu Gibi Sıvılar İçin

Bu, mukus salgılarının seyreltilmesine ve drenajın desteklenmesine yardımcı olacaktır. Susuz kalabilecekleri için kafein veya alkol içeren içeceklerden kaçının.

Sinüslerinizi Nemlendirin

Bir kase orta-sıcak su buharını solurken başınızın üzerine bir havlu örtün. Buharı yüzünüze doğru tutun. Ya da sıcak, nemli havayı içinize çekerek sıcak bir duş alın. Bu, ağrıyı hafifletmeye ve mukusun boşalmasına yardımcı olacaktır.

Yüzünüze Ilık Kompres Uygulayın

Yüz ağrısını hafifletmek için burnunuzun, yanaklarınızın ve gözlerin etrafına ılık, nemli havlular yerleştirin.

Başınız Yüksekte Uyuyun

Bu, sinüslerinizin boşalmasına yardımcı olarak tıkanıklığı azaltacaktır.

Baharatlı Yiyecekler Ye

Bazı insanlar biber veya acı hardal gibi baharatlı yiyeceklerin burun kanallarını açmaya yardımcı olduğunu ve sinüs ağrısının ve basıncının bir kısmını hafiflettiğini fark eder. Bazı kanıtlar, acı biberlerdeki aktif bileşen olan kapsaisinin bir tür ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bir Dekonjestan Al

Reçetesiz olarak satılan nazal dekonjestanlar, burun zarlarına giden kan akışını azaltır, bu da şişliği ve tıkanıklığı azaltır. Burun geçişlerinizi açmanıza ve sinüslerinizdeki ve başınızdaki ağrıyı ve basıncı azaltmaya yardımcı olabilirler.

Burun Spreyi Dene

Burun spreyi, genellikle soğuk algınlığı, saman nezlesi veya üst solunum yolu alerjilerine eşlik eden sinüs ve burun tıkanıklığını gidermeye yardımcı olur. Daha özgür nefes alabilmeniz için şişmiş burun zarlarını küçülten hızlı etkili bir burun spreyi dekonjestandır.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Sinüzit Ağrısına Ne İyi Gelir? için yorumda bulun

    Sinüzit Ağrısına Ne İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sinüzit Ağrısına Ne İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.