Prostata Ne İyi Gelir?

Erkeklerde sperm üretimine yardımcı olan sıvının üretiminden ve bu sıvının korunmasından sorumlu olan prostat, üretrayı çevreleyen bir ekzokrin bezi olma özelliği taşıyor.

Bir adet ceviz büyüklüğündeki bu bezde, maalesef ki başta yaşlanma olmak üzere obezite, sigara tüketimi, düzensiz ve yanlış beslenme vb. etkenlere bağlı olarak birtakım sağlık sorunları görülebiliyor.

İyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanseri, erkekler arasında en sık görülen prostat sorunları olarak karşımıza çıkıyor.

İleri evre prostat kanseri söz konusu olduğunda ise hastanın yaşam ömrü 1-5 yıl arasında değişiklik gösteriyor. Yani prostat kanseri maalesef ki son derece ciddi olan bir kanser çeşidi olarak biliniyor.

Prostata ne iyi gelir? başlıklı bu yazımızda prostat sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak birtakım önerilerimizle ilgili sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

İşte, prostat sağlığını ciddi anlamda koruyan besinler ve şifalı bitkiler listemiz:

 • Kabak çekirdeği:

Özellikle yaz aylarında severek tükettiğimiz kabak çekirdeği prostat sağlığını gözetiyor. Günde bir avuç kabak çekirdeği tüketimi bile prostat kanserine yakalanma riskinizi en az %40 oranında düşürüyor.

 • Soya fasulyesi:

Prostat kanserinin en önemli belirtilerinden biri olan kandaki yüksek PSA miktarını düşüren ve dengeleyen soya fasulyesi, prostata iyi gelen besinler listemizde ilk sıralarda bulunuyor.

Soya fasulyesinin yanı sıra diğer soya ürünleri de prostat kanseri riskini minimize ediyor.

 • Folat açısından zengin besinler:

Yapılan pek çok bilimsel araştırmaya göre folat açısından yetersiz beslenme, prostat kanseri riskini yükselten en önemli etmenler arasında yer alıyor.

Folat açısından zengin besinlerin tüketimi ise prostat sağlığına olumlu yönden pek çok katkıda bulunuyor.

Ancak hastanın mutlaka folik asit içeren doğal besinlerin tüketimine yönelmesi gerekiyor. Aksi halde folik asit içeren takviye ürünlerin ve hapların kullanımı da kanser riskini arttıran etmenlerden biri olarak kabul ediliyor.

 • Brokoli:

Tıpkı diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi brokoli de prostat sağlığını korumak isteyen erkeklerin tüketmeleri gereken besinler arasında bulunuyor.

Diyet programınıza bol miktarda yeşil yapraklı ve brokoli ekleyerek, prostat kanserine yakalanmaktan korunabilirsiniz.

 • Omega 3 yağ asitleri:

Somon, sardalya, ton balığı gibi Omega 3 yağ asitleri içeren gıdaların tüketimi ile prostat kanserinde iyileşmeler elde edilebiliyor.

Aynı şekilde Omega 3 yağ asitleri, kanser riskini önleyici besin grupları arasında bulunuyor.

 • Yeşil çay:

Pek çok sağlık sorununa iyi gelen yeşil çayın düzenli tüketimi, pek çok kanser çeşidinin yanı sıra prostat kanserine karşı da koruma sağlıyor.

Günde bir iki bardak yeşil tüketen erkekler, tüketmeyenlere nazaran kansere karşı korunuyorlar.

 • Kırmızı renkli sebze ve meyveler

Domates ve karpuz gibi likopen içeren meyve ve sebzeler de prostat sağlığına önemli ölçüde katkıda bulunuyorlar.

Yukarıda bahsettiğimiz besinlere diyet programınızda yer vermeniz, hem sağlıklı bir yaşam sürmenizi hem de erkekler için ölümcül sonuçlar doğurabilen prostat kanserine yakalanmanızı ciddi oranda engelleyebilir. Ancak tek başına sağlıklı bir diyet programı ile prostat kanserinden korunamayacağınızı da hatırlatmakta fayda var.

Bu noktada aşağıdaki önerilerimizi de mutlaka dikkate almanızı öneriyoruz:

 • Sigara kullanma alışkanlığınızı bir an önce bırakın.
 • Aşırı yağlı yiyecekleri tüketmekten kaçının.
 • Egzersiz yapmayı asla ihmal etmeyin. En azından günde 30 dakikalık yürüyüşlere çıkın.
 • İdrarınızı tutmak gibi yanlış bir alışkanlığınız bulunuyorsa bu alışkanlığınızı bırakın.

 

Prostat Kanseri Hastalarına Öneriler:

Size doktorunuz tarafından prostat kanseri teşhisi konulduysa aşağıdaki uyarılarımıza dikkate alarak, kanserle mücadele edebilirsiniz.

 • Stresli bir yaşam sürmekten kaçının.
 • Uyku düzeninize özen gösterin. Gün içerisinde en az 7-8 saat uyuyun.
 • Moralinizi her daim yüksek tutmaya çalışın.
 • Sizin gibi prostat kanseri hastası olan diğer kişilerle iletişime geçin.
 • Doktor randevularınıza ve muayenelere zamanında katılın.
 • Ailenizle tüm sorunlarınızı ve hastalığınıza dair sıkıntılarınızı paylaşın.
 • Psikolojik açıdan kendinizi mutsuz ve kötü hissediyorsanız, bir uzmandan yardım alın.
 • Meditasyon, müzik terapisi, sanat terapisi gibi moralinizi yüksek tutabilecek alternatif tedavi yöntemlerinden yararlanın.

 

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Prostata Ne İyi Gelir? için yorumda bulun

  Prostata Ne İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Prostata Ne İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.