Halsizliğe İyi Gelen Bitki Çayları

Yoğun iş temposu, stres, mevsimsel nedenler, yetersiz beslenme veya uykusuzluk halsizliğe neden olabilir. Aynı zamanda halsizlik depresyon, anemi ve troid gibi hastalıklarında belirtilerinden birisidir. Halsizliğe iyi gelen bitki çayları ile sizde gün içerisinde kendinizi halsiz hissediyorsanız bu histen sadece bir fincan ile kurtulabilirsiniz.

Yorgunluğa İyi Gelen Bitki Çayları

Yeşil çay: Camelia Sinensiz bitkisinin yapraklarından üretilen bir çaydır. İçerisinde kafein bulunması nedeniyle halsizliğinizi alabilir. 240 ml yeşil çayın içerisinde 24 ile 40 mg arasında kafein bulunmaktadır. Bu yüzden kafein tüketimini zararlı olduğu emzirme ve gebelik dönemlerinizde tüketmemeniz gerekmektedir. Ek olarak düzenli ilaç kullanan kişiler olası etkileşimlere karşı içmeden önce doktorlarına danışmaları gerekir.

Siyah çay: yeşil çayla aynı bitkiden üretilmiştir. Yalnız yeşil çaya göre daha fazla işlendiği için siyah çay ile arasında kararsız kalıyorsanız yeşil çayı tercih etmeniz gerekir. Siyah çay içerisinde en fazla kafein olan çaylar arasında yer almaktadır. 240 ml demlenmiş bir siyah çayın içerisinde yaklaşık olarak 70 mg kafein yer almaktadır. İçerisinde yer alan kafeinden dolayı yine hamile ve emzirme döneminde çok fazla tüketmemeleri gerekir.

Biberiye çayı: Biberiye, Akdeniz bölgesine özgü olan bitkiler arasındadır. Bu yüzden ülkemizde özellikle Akdeniz Bölgesi’nde çok fazla tüketilmektedir. Kan dolaşımını artırmak, sinirleri yatıştırmak ve hafif depresyonların tedavisinde sağlık alanında çok fazla tercih edilmektedir. Biberiye bitkisinden elde edilen yağ harici olarak kas ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Çayı ise yorgunluğunu almada yardımcı olacaktır. Biberiye yağını hamile kadınların kullanılması önerilmez.

Yerba Mate: Güney Amerika kıtasında bazı ülkelerde gelenekselleşen çaylar arasında yerba mate çayı da yer almaktadır. İçerisinde kafein benzeri olan bir uyarıcı madde yer almaktadır. Çayın ülkemizdeki kullanım şekli ise genellikle zayıflamaya yardımcı olacak şekildedir. Yerba mate çayının içerisinde vitaminler, mineraller ve amino asitler yer almaktadır. Metabolizmanızı hızlandıracak olan çay gün içerisinde duyduğunuz enerjiyi almanıza da yardımcı olur. Yalnız uykuyu kaçırma ve çarpıntı yapma gibi özellikleri vardır.

Ginseng: Sibirya ginsengi, Doğu Sibirya’ya özgü olan bir çalıdır. Stresse bağlı olarak oluşan yorgunluğu önleme de önerilen çaylar arasında yer almaktadır. Aynı zaman fiziksel ve ruhsal olarak da güç sağlar. Bitki kanamayı artırıcı özelliğe da sahiptir. Bu yüzden aspirin veya kan inceltici ilaçlar kullanan kişilere önerilmemektedir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Halsizliğe İyi Gelen Bitki Çayları için yorumda bulun

    Halsizliğe İyi Gelen Bitki Çayları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Halsizliğe İyi Gelen Bitki Çayları için ilk yorumu yapabilirsin.