Bıldırcın Yumurtasının Zararları

Bıldırcın yumurtası, ülkemizde çok fazla tercih edilen bir besin olmasa da gerek annelerin çocuklarının gelişimi ve sağlığı için hem de kendi sağlığına önem veren kişilerin tercih ettiği besinler arasında yer almaktadır. Bıldırcın yumurtası tüketileceği sırada her besinde olduğu gibi organik olanlarını tercih etmeniz gerekmektedir. Organik olmayan bıldırcın yumurtalarının zararları vardır. Yazımızda sizlere bıldırcın yumurtasının zararları hakkında bilgi vereceğiz.

Alerji Yapma İhtimali Vardır

Halk arasında bıldırcın yumurtasının bilinen en büyük zararları arasında alerji yapma ihtimali yer almaktadır. Yumurtaya alerjisi olan kişilerin bıldırcın yumurtası tüketmeleri de alerjiye yol açabilir. Yumurtaya alerjisi olmayan kişilerin bile günde 1 taneden fazla bıldırcın yumurtası tüketmemesi gerekiyor. Bebeklere ve küçük yaştaki çocuklara bıldırcın yumurtası yedirilmeden önce doktora danışılması gerekmektedir.

Kuş Gribi ve Salmonella Bakterisine Neden Olabilir

Bazı inanışlarda bıldırcın yumurtasının çiğ tüketilmesi gerektiğine ve bu şekilde daha faydalı olacağına inanılmaktadır. Fakat biz bu inanışın çok doğru olduğunu söyleyemeyeceğiz. Çünkü çiğ bıldırcın yumurtasının içerisinde salmonella bakterisi yer almaktadır. Bu bakteri ise kişiyi kısa süre içerisinde ciddi bir şekilde hasta edebilme özelliğine sahip bir bakteridir. Aynı zamanda çiğ bıldırcın yumurtası tüketmeniz kuş gribi riski yaşamanıza da sebep olabilir.

Böbrek Rahatsızlıklarınızı Artırabilir

Bıldırcın yumurtasının zararları içerisinde böbrekleri olumsuz etkilemekte yer almaktadır. Bu yüzden böbrek rahatsızlığı olan kişiler bıldırcın yumurtası yemeden önce mutlaka doktorlarına danışması gerekiyor. Eğer doktorunuz bıldırcın yumurtasının böbreklerinize zarar vereceğini söylerse tüketmemeniz gerekir.

Oluşturabilir

Sizlere bıldırcın yumurtasını aşırı miktarda tüketmemeniz gerektiğini söylemiştik. Bu durum sağlığınız için çok tehlikeli boyutlara gelebilir. Sağlığınızda olan zararlardan birisi de bağırsaklarınızda sorunlar oluşturmasıdır. Fazla bıldırcın yumurtası tüketimi yüzünden oluşabilir.

Erkenden Ergenlik Riski Meydana Getirebilir

Bıldırcın yumurtasının fazla bilinmeyen özellikleri östrajen açısından oldukça zengin bir besin olmasıdır. Bu yüzden eğer çocuklara çok sık ve fazla yedirildiği takdirde çocukların erkenden ergenliğe girmelerine sebep oluyor. Bu durum da bakıldığı zaman çocuğun doğal gelişiminde olağanüstü bir gelişim olarak algılanıyor. Bu tarz bir durumla karşı karşıya kalmamak için doktorların belirlediği ölçülerde yedirmelisiniz.

Protein Birikmesine Sebep Olabilir

Bıldırcın yumurtası için tam bir protein deposudur diyebiliriz. Fakat fazla protein alımı vücudunuza özellikle çocuklarınıza zararlı olabilir. Bebeklere fazla bıldırcın yumurtası yedirilmesi vücutlarında protein birikmesine sebep olacaktır. Buda protein alerjisi gibi rahatsızlıkların meydana gelmesine sebep olabilir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Bıldırcın Yumurtasının Zararları için yorumda bulun

    Bıldırcın Yumurtasının Zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bıldırcın Yumurtasının Zararları için ilk yorumu yapabilirsin.