Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Kilo ve çağımızın en büyük sorunlarından biridir. Fazla kilo hem estetik açıdan hem de fizyolojik açıdan oldukça sağlıksızdır. Bu sebepten dolayı yaza yaklaşırken birçok insan kilo vermenin yollarını aramaktadır. Fakat kilo vermek sabır isteyen bir iştir. Bazen insanlar aşamasında sabırsızlık yapıp daha sonrasında hızlı kilo vermek için kendi vücutlarına büyük zararlar verebiliyorlar. Yılın bu zamanlarında internet ve ya başka ortamlarda çok sayıda hızlı kilo vermek için reklamlarla karşılaşabilirsiniz. Fakat hızlı kilo vermek mümkün olmuyor. Nadiren de olsa eğer olursa da sağlık açısından hiç de iyi olmuyor. Yani hızlı kilo vermek çok cazip gözükse de bunun için pişman olabilirsiniz.

Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Safra Kesesi Taşına Sebep Olur

Safra karaciğerin altında bulunan ve yağların parçalanmasını sağlayan enzimler salgılayan küçük bir organdır. Aslında safra kesesinin görevi sadece safra sıvısını depolamaktır kendi başına bir şey üretemez. Bu kesede kristalize olan mineraller fazla sertleştiğinde safra taşları oluşur. Bu taşlar büyüdüğünde çok ağrılı bir hal alır. Haftada 3 kilodan fazla kilo kaybı safra taşı oluşma riskini önemli ölçüde arttırmaktadır. Aynı zamanda kilo verip verip tekrardan almak da safra taşı oluşum ihtimalini arttırır.

Yağsız Vücut Kitlesi Kaybı

Doğru kilo vermek öylece rastgele kilo vermekten çok daha önemlidir. Doğru kilo büyük kilo kaybının yağ dokudan olduğu şeklidir. Fakat bir insan çok hızlı kilo verdiğinde ve günlük ihtiyaçlarını tam olarak almadığında bu sefer kas ve protein yapıları parçalanır. Bu da gerçekten sizin hiç istemeyeceğiniz ve oldukça sağlıksız bir şeydir. Özellikle eğer kemik dokusundan bir kayıp yaşarsanız bu ilerleyen yaşlarınızda çok büyük sıkıntılar yaratabilir.

Verilen Kilolardan Fazlası Geri Alınır

Bu tip yapılan diyetler kalıcı kilo kaybını çok fazla sağlamaz. Zaten bu tip diyetlerde ana amaç verilen kiloların kalıcı olmasıdır. Fakat yapılan araştırmada bu diyetleri uygulayarak hızlı bir şekilde kilo veren insanların tam %40 ı verdiği kilolardan fazlasını geri almıştır. Bu vücudumuzda bir mekanizma kaynaklıdır. Vücudumuz siz kalorileri kıstığınızda ya da başka bir deyişle yeterli beslenmediğinizde, daha sonra çok beslense dahi aç kalacağını düşünerek daha çok yeme ve yediklerini depolama yoluna gitmektedir. Bu bakımdan bakıldığında kilo verirken acele etmemeli ve kesinlikle uzman bir diyetisyen eşliğinde ve gözetiminde diyet uygulamalısınız. Bu şekilde istikrarlı ve sabırlı olarak başarıya ulaşabilirsiniz.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Hızlı Kilo Verme Hızlı Kilo Vermenin Zararları için yorumda bulun

    Hızlı Kilo Vermenin Zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hızlı Kilo Vermenin Zararları için ilk yorumu yapabilirsin.