Nikotin Sakızının Zararları

Akciğer kanseri başta olmak üzere pek çok hastalığa yol açan, ölümcül sonuçlar doğurabilen sigarayı bırakmak amacıyla çoğumuz, nikotin sakızlarını kullanıyor, bu sayede nikotin eksikliğinin vücudumuzdaki yan etkilerini en aza indirgemeye çalışıyoruz.

Ancak, kısa bir süreliğine olsa da kullandığımız nikotin sakızı; mide bulantısı ve kusma gibi günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkileyebilen birtakım yan etkileri de beraberinde getiriyor.

Bu yazımızda nikotin sakızı kullanarak sigarayı bırakmayı düşünenler için nikotin sakızının zararlarına kısaca değinmek istiyoruz.

İşte, nikotin sakızının zararlarına dair bilmeniz gerekenler:

  • Mide bulantısı ve kusma

İçerisinde bol miktarda nikotin barındıran nikotin sakızı; mide ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi mide sorunlarına neden olabiliyor.

Özellikle reflü, gastrit, ülser gibi mideye dair sağlık problemleri bulunan kişilerin bu noktada dikkatli davranmaları, aşırı nikotin sakızı tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmaları gerekiyor.

  • Görme problemleri

Uzun süreli nikotin sakızı kullanımı, görme yetisini etkileyerek, kişinin gözlerine zarar verebiliyor.

Görme kayıpları gibi ciddi risklere yol açabilen nikotin sakızının zararları arasında ağız sağlığına zarar vermesi de bulunuyor.

  • Saç dökülmesini beraberinde getiriyor

Sigara kullanımının en yaygın olumsuz yan etkileri arasında yer alan saç dökülmesini tetikleyen nikotin sakızı; saç sağlığına hasar veriyor.

Saçların dökülme sürecini kolaylaştıran nikotin sakızı, yeni saçların daha sağlıklı, gür ve parlak çıkmasının da önüne geçiyor.

Bu yönüyle özellikle saç bakımına özen gösteren, sağlıklı ve ışıl ışıl görünen saçlara sahip olmanın hayalini kuran bayanların nikotin sakızı tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmaları gerekiyor.

  • Damar daralması gibi ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor

Hafif yan etkileri arasında mide bulantısı, kusma, ve öksürük yer alan nikotin sakızı; uzun süreli kullanımda damar daralması gibi ciddi sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor.

Bu yüzden de nikotin sakızı kullanımının belirli bir süre ile sınırlı olması, özellikle bir aylık sigarasızlık döneminden sonra kullanılmaması önem arz ediyor.

  • Diş çekilmeleri ve çürümelerine davetiye çıkarıyor

Nikotin sakızının uzun süreli kullanımı, diş çekilmeleri, sağlıksız diş etleri ve diş çürümeleri gibi diş sağlığına zarar veren birtakım yan etkilere davetiye çıkarıyor.

Bu yüzden de nikotin sakızının hiçbir zaman bilinçsiz bir şekilde kullanılmaması gerekiyor.

UYARI:

Gün içerisinde yalnızca bir adet nikotin sakızı kullanmayı deneyin. Sakız kullanımında aşırıya kaçmayın.

Nikotin sakızı bağımlısı olmamak adına bu sakızı maksimum birkaç ay boyunca kullanın ve uzun süreli tüketimin kalp hastalıklarını tetikleyebileceğini unutmayın!

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Nikotin Sakızının Zararları için yorumda bulun

    Nikotin Sakızının Zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Nikotin Sakızının Zararları için ilk yorumu yapabilirsin.