Aşırı Çay ve Kahve İçmenin Zararları

Türk halkı olarak özellikle yoğun iş tempomuza ayak uydurmak ve gün boyunca daha zinde ve enerjik kalmak adına sık sık çay ve kahve içiyor; aşırı çay ve kahve içmenin zararlarından bihaber bir şekilde çay ve kahve tüketiminde sınır tanımıyoruz.

Ancak sırf bu yüzden sağlığımızı ciddi anlamda tehlikeye atıyor, kalp çarpıntısı, baş ağrısı ve mide bulantısı olmak üzere aşırı çay ve kahve tüketiminin yan etkilerine maruz kalıyoruz.

Aşırı çay ve kahve içmenin zararları başlıklı bu yazımızda kısaca aşırı kafein tüketiminin yan etkileri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

İşte, aşırı miktarda çay ve kahve tüketiminin olası yan etkileri:

  • Kişinin kalp krizine yakalanma riskini ciddi anlamda arttırıyor

Yapılan bilimsel araştırmalara göre günde 2 bardaktan daha fazla çay tüketen çay tiryakileri, kalp krizine daha kolay bir şekilde yakalanıyor.

Kalp çarpıntılarına yol açan bu durum; kalp ritim bozukluklarını da beraberinde getiriyor. Aynı şekilde günde 2-3 bardaktan daha fazla tüketilen kahve de kişinin düzensiz kalp atışlarıyla karşılaşmasına ve taşikardi adı verilen kalp atım sayısının normalden fazla olması anlamına gelen ritim bozukluğu yüzünden yaşam kalitesinin ciddi anlamda düşmesine yol açıyor.

Bu yüzden de özellikle kalple ilgili sorunları bulunan hastalara doktorlar günde maksimum 2 bardak çay ya da kahve tüketmelerini öneriyorlar.

  • Aşırı kahve tüketimi tansiyonu yükseltiyor

Yapılan araştırmalara göre aşırı kahve tüketimi, kişideki tansiyonun yükselmesine aracılık ediyor.

Özellikle yüksek tansiyon hastaların kahvenin tansiyon yükseltici bu özelliği yüzünden kahve tüketimini mümkün olduğunca sınırlandırmaları gerekiyor.

  • Ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarını tetikliyor

Mide asidinin artmasına öncülük eden aşırı kahve ve çay tüketimi; kişinin mide rahatsızlıklarından şikayetçi olarak doktora görünmesine neden oluyor.

Aynı zamanda mevcut ülser, gastrit ya da reflüsü bulunan hastaların semptomları da aşırı çay ve kahve tüketimi yüzünden kötüleşiyor.

  • Vücutta vitamin ve mineral kaybına yol açıyor

Yüksek oranda kafein içeren çay ve kahve tüketme alışkanlığı bulunan kişilerin vücudu daha kolay bir şekilde su, vitamin ve mineral kaybediyor.

Kalsiyumun vücut tarafından emilimini önleyen kafein içerikli içecekler; kemik erimesi riskini de beraberinde getiriyor. Bu yüzden de özellikle yaşı ilerlemiş 40 yaş üstü hastaların çay ve kahve tüketiminde aşırıya kaçmaktan kaçınmaları sağlıklı bir yaşam sürmeleri adına son derece önem arz ediyor.

  • Aşırı çay tüketimi, yemek borusu kanserini beraberinde getiriyor

Yoğun miktarda sıcak çay tüketimi; kişinin yemek borusu kanseri olma olasılığını yükseltiyor. Boğaz dokusuna zarar veren sıcak içeceklerin tüketimi, kanser oluşumunu hızlandırıyor.

Kafeinin zararlı etkilerine maruz kalmamak adına günde maksimum 2 bardak çay ya da kahve tüketmenizi öneriyoruz!

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Aşırı Çay ve Kahve İçmenin Zararları için yorumda bulun

    Aşırı Çay ve Kahve İçmenin Zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Aşırı Çay ve Kahve İçmenin Zararları için ilk yorumu yapabilirsin.