Yaban Mersini Faydaları

Yaban mersini faydaları incelendiği zaman, en önemli faydalarından birisi; bütün meyveler ve sebzeler arasında antioksidan özelliği en fazla olan meyve olması gelir. Yaban mersininin bu özeliği aslında sağlığa faydalarının temel sebeplerinden birisi olmaktadır. Çünkü yaban mersininde bulunan antioksidanlar serbest radikallerinin dengelenmesinde önemli bir yere sahiptir. Kontrol altına almadığınız ve vücutta sürekli çoğalan serbest radikaller oksidadif stresse yol açabilir. Aynı zamanda diyabet ve diyabetin sebep olacağı rahatsızlıklara da sebep olabilir.

Yaban Mersininin Faydaları

Kalp Sağlığına Faydaları: Günümüzde yaban mersininin kalp sağlığına faydaları üzerine birçok araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmaların sonuçlarına baktığımız zaman yaban mersinin kalp sağlığımız için çok önemli bir besin olduğunu söyleyebiliriz.

Yaban mersininin kalp sağlığına faydası üzerine yapılan araştırmalarda, Haftada 3 porsiyon yaban mersini tüketen bir kadının kalp rahatsızlığına yakalanma riski tüketmeyen birisine nazaran yüzde 32 daha düşüktür. Yaban mersinin bu özelliğe sahip olmasını ise içerisinde bulunan antosiyanin adlı bileşen sağlıyor.

Kötü Kolesterolü Önleme Özelliği: Yaban mersininin içerisinde bulunan antioksidanlar damar çeperlerinize yapışır ve plak oluşturarak damar tıkanıklığına sebep olan kötü kolesterolü (LDL kolesterol) düşürür. Yaban mersinine bu özelliği ise resveratrol dediğimiz antioksidan vermektedir. Resveratrol’in antioksidan etkisi C vitamininden 30 kat daha fazladır. Özellikle riski bulunan kişilerde kolesterolü dengelemek için önerilen besinler arasındadır.

Kanserle Savaşma Etkisi: Normalde yaban mersininin kanserle mücadele konusunda özelliğini tespit etmek için yapılan araştırmalar çok az. Fakat bu zamana kadar yapılan araştırmaların umut verici nitelikte olduğunu söyleyebiliriz. Yaban mersini, teorik olarak hücre yapısını değiştiren ve kanser riskinin artmasına sebep olan serbest radikallerle savaşır. Yaban mersinin bu özelliği ise kanseri önlemede ve mevcut kanserin ilerlemesini yavaşlatma da etkili olacağı düşünülüyor.

Göz Sağlığına Faydası: Yaban mersininin içerisinde bulunan antosiyaninler, yaş ve güneş kaynaklı bozulan retina yapısının sağlığının korunmasında çok önemli yere sahiptir. Aynı zamanda yaşlılarda katarakt oluşumunu da engellemektedir. Yaban mersininin A vitamini, C vitamini ve çinko tarafından zengin olması gece görüşünün azalmasını ve sarı nokta gibi rahatsızlıkları önlemede etkilidir.

Kilo Verme Üzerindeki Etkisi: Yaban mersini besin lifi bakımından çok zengindir. Bu yemeklerden sonra daha uzun süre tok kalmanıza yardım eder. Aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olacaktır.

Yaban mersininin tadı tatlı olduğu için ani tatlı krizlerinizi önlemede size yardımcı olacaktır. Ek olarak yaparken beslenme şeklinizin değişmesinden dolayı görülen kabızlık sorunuyla da mücadele etmenizi sağlar.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. ebrubektasoglu dedi ki:

    Öncelikle Ramazan Bayramı’nızı kutluyorum ve bu bayramın hepimize sağlık, sıhhat ve mutluluk getirmesini diliyorum.

    Sağlıklı beslenme ve düzenli spor yaparak bazı bitki ve meyve çaylarını içmek kilo vermeyi hızlandırıyor.

    Yabanmersini çayı; kan şekerini dengeliyor ve antioksidan özelliği sayesinde vücuttaki toksinlerden arınmamızı sağlıyor.

    sağlıkla kalın.