Darı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Darı, yuvarlak bir şekle sahip, küçük, beyaz, sarı veya kırmızı renklerde olabilen bir tahıldır. Teknik açıdan baktığımız zaman tahıl değil de tohum olduğunu da söyleyebiliriz. Fakat mutfaklarda değerlendirdiğimiz için tahıl kategorisine alıyoruz. Tarih öncesi zamanlardan beri tüketilen darının ilk olarak Kuzey Afrika’da tüketildiği düşünülmektedir. Glütensiz olmasıyla ayrıca dikkat çekmektedir.

Darının Faydaları Nedir?

-Darı kalbi koruma özelliğine sahiptir. Bu yüzden kalp dostu bir tahıl olduğunu söyleyebiliriz. Kalbi koruyan ise içeriğinde bulunan lif ve magnezyumdur. Ek olarak içeriğinde olduğu için yüksek tansiyonu düşürmeye da yardım eder.

-Darı işlenmemiş bir tahıl olduğu için beslenme düzeninize eklediğiniz takdirde, Tip 2 diyabet, kalp hastalıkları ve kanser türlerine yakalanma riskiniz azalacaktır.

-Darının içeriğinde safra taşı oluşmasına engel olan çözünmez lifler vardır. Darının lif içeriği özellikle kadınlarda sık görülen meme kanserine karşı koruyucudur. Darıda yer alan lif içeriği kötü kolesterolün düşmesini sağlayacağı gibi kolon kanserinden de koruyacaktır.

-Darının en büyük özelliklerinden birisi; çocukluk döneminde oluşan astıma karşı koruyucu bir gıda olmasıdır. Darıdaki magnezyum içeriği astımdan korur. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre balık türleri ve tahıllarla beslenen çocuklarda astım daha az görülmektedir.

-Darı oldukça besleyici bir besindir. İçerisinde B vitamini, magnezyum, protein, bakır ve manganez bulunur. Ek olarak tahıl türleri içerisinde en fazla amino asit ve demire sahip olan besindir.

-Magnezyum içerdiği için darının migren ve yüksek konusunda da oldukça etkili bir besin olduğunu söyleyebiliriz.

-Darıda lif bulunduğu için sindirim sisteminizi düzeltmede etkilidir. Özellikle kramplara, aşırı gaza ve kabızlığa iyi gelmektedir.

-Kansere sebep olan serbest radikaller vücudumuzun en büyük düşmanları arasındadır. Darı içerisindeki antioksidanlar sayesinde serbest radikalleri nötrleştirmektedir.

-Darının içeriğinde bulunan B vitamini, demir ve makro besleyiciler yorgunlukla savaşmada en etkili besinler arasında yer almaktadır.

Darı Nasıl Tüketilir?

Darıyı pişirmeye başlamadan önce ilk olarak akan suyun içerisinde iyi bir şekilde yıkamalısınız. Bu şekilde kirlerinden arınmasını sağlarsınız. Darıyı kuruladıktan sonra et suyu veya sadece su kullanarak 1’e 2 ölçüsünde pişirebilirsiniz. Su kaynamaya başladıktan sonra altını kısın ve 25 dakika kısık ateşte pişirin.

Darıyı bahsettiğimiz şekilde pişirdiğiniz zaman pirinç pişiriyormuş gibi dokusu yumuşak bir kıvama gelecektir. Biraz daha yumuşak bir kıvam elde etmek istiyorsanız daha sık karıştırın ve ara sıra su eklemeyi ihmal etmeyin.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Darı Nedir, Faydaları Nelerdir? için yorumda bulun

    Darı Nedir, Faydaları Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Darı Nedir, Faydaları Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.