Hamilelikte Mide Bulantısı ve Doğal Çözümü

Hamilelikte bulantısı özellikle ilk aylarda görülür ve gebelik sürecini gün geçtikçe zorlaştırır. Peki, bunu nasıl önleyebilirsiniz.

Hamilelikte mide bulantısı özellikle ilk üç ay boyunca kadınların korkulu rüyası olmaktadır. Bazı kadınlar hamileliğinde mide bulantısı yaşamazken bazı kadınlar için bu bulantılar artık katlanılamaz hale gelmeye başlar. Bu mide bulantısına bazen “sabah bulantısı” denmektedir. Fakat bunun denmesindeki ana sebep bizce sabah başlayıp akşama kadar devam etmesi ve kesinlikle bitmemesidir.

Hamilelikte Mide Bulantısının Nedenleri?

Hamilelikte mide bulantısı ve kusma olaylarının yaşanması şu durumlardan ötürüdür:

-Düşük ve midenin boş kalması,

-Çok güçlü ve etkili kokular,

-Hamileliğe bağlı olarak sisteminde meydana gelen değişimler,

-Yağlı yiyecek tüketimi

-Tatlı ve şekerli gıdaların fazla tüketilmesi,

-Mineral veya vitamin eksiklikleri,

-Yorgunluk

-Stres,

-Yeteri kadar hareket etmeme,

-Hamilelikte duyulan endişe ve kafa karışıklıkları,

-Kabızlık.

Gebelikte mide bulantısı genellikle 12 hafta sürer. Eğer mide bulantınız 14 haftadan daha fazla sürüyorsa bu durum sağlık sıkıntısına ve duygusal endişelere işarettir.

Mide Bulantısıyla Nasıl Başa Çıkılır?

-Midenizin bulanmasına sebep olabilecek güçlü kokulardan uzak durmalısınız. Sigara dumanı, yemek kokuları veya parfüm bunlardan birisidir. Sizi rahatsız edecek kokuların yakınında bulunmamaya çalışın.

-Kısıtlı hareket etmekte mide bulantısına sebep olmaktadır. Gün içerisinde mutlaka 15 – 20 dakika açık havada yürüyüşe çıkın. Bu şekilde mide bulantınızı büyük oranda azaltabilirsiniz.

-Evde ve iş yerinde çalışırken başka birilerinden yardım isteyin. İşyerinde işlerin yerine getirilmesinde veya evde işlerinizin aksamamasında başka birilerinin yardımcı olması çok önemlidir.

-Hamilelik döneminde bu konuda karışık hislere sahip olmanız mide bulantınızı artıracaktır. Hamile kalmak için uğraş veren kadınların bile ilk üç aylık periyotta mide bulantısını yaşadığını görebiliyoruz. Bu durumda olduğunuz için suçluluk duymanıza gerek yoktur. Bir terapiste gitmek iyi gelebilir.

-Sık bir şekilde küçük porsiyonlarda bir şeyler yemeye dikkat edin. Kompleks karbonhidrat ve proteinlerden oluşan basit yiyecekler mide bulantınızın ve açlığınızın bastırılmasına yardımcı olacaktır. Çubuk kraker, tavuk suyu çorbası, sebze çubukları gibi hafif yiyecekleri 2 saatte bir yemeniz mide bulantınızın giderilmesinde size yardımcı olacaktır.

-Dışarı çıkmanız gereken bir durum varsa mutlaka yanınızda besleyici ve rahatlıkla yiyebileceğiniz gıdalar taşıyın. Elma, muz ve badem olabilir.

–Şekerli yiyecek ve içecekler kan şekerinizin aniden yükselmesine sebep olabilir. Bu tarz yiyeceklerin besleyici özelleri de olmadığı için uzak durmaya çalışın.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Hamilelikte Mide Bulantısı ve Doğal Çözümü için yorumda bulun

    Hamilelikte Mide Bulantısı ve Doğal Çözümü için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hamilelikte Mide Bulantısı ve Doğal Çözümü için ilk yorumu yapabilirsin.