Egzamaya Ne İyi Gelir?

Egzama; bir çeşit deri hastalığıdır. Deri de kızarıklık, şişme ve kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösterir. En belirgin şekli meydana gelen kızarıklık ve kabarmalardır.

 

Egzamadan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

 

Egzamadan korunmak için eller sürekli dezenfekte edilmelidir. Egzama evde nasıl tedavi edilir? cevaplarını görmüş olacağız. Elleri temiz tutmak egzama riskini azaltacaktır. Egzamadan korunmanın bir diğer yolu ise kimyasal deterjanlardan uzak durmaktır. Kimyasallar deriyle temas ettiği zaman ciltte ki sorunlara yol açabilir.

 

Dış faktörlerin ağlamaya yol açtığı gibi diğer etkenlerde egzama yapabilir. Bunlar; stres ve kalıtımsal egzama hastalığıdır. Egzama bulaşıcı mı? sorusuna cevap hayırdır. Egzama bulaşıcı bir hastalık değil genetik bir rahatsızlıktır. Anne ve baba da egzama varsa çocukta da egzama görülebilmektedir.

 

Egzama yüz, kol ve el kısımlarında meydana gelmektedir. Egzamanın ellerde oluşmasının bulaşık yıkarken eldiven kullanmamaktır. Egzama görülen kısmı kuru tutmak cildi daha da kötü yapabilir. Bunu için elleri sürekli nemlendiriciler ile nemlendirmek gerekir. Cildinize kötü gelen kozmetik ürünlerinden de uzak durmak gerekir.

 

Egzamaya İyi Gelen Doğal Bitki Tedavileri

 

Egzama olan kişiler egzama doğal tedavi yöntemlerini sıkça araştırmaktadırlar. Bu tedavi yöntemlerinin birçoğu ise bitkiseldir. Salatalık, aloe vera ve papatya gibi bitkiler egzamaya iyi gelmektedir.

 

​​​Salatalık; salatalık yüksek su miktarına sahiptir. Bunun yanında ciddi oranda iltihap giderici etkisi de mevcuttur. Salatalık, egzama tedavisinde oldukça sık kullanılmaktadır. İlk olarak tedavi uygulanacak yer temizlenmelidir. Daha sonra salatalık önce dilimler halinde kesilerek egzamalı bölgede bekletilir. Kısa süreli kullanımda bile etkisi görülecektir.

 

​​Aloe vera; egzama belirtilerini azaltır, cildi nemlendirir. Enfeksiyon oluşumunu da engelleyici etkisi vardır.

 

Papatya; iltihap giderici özelliğe sahiptir. Nem oranı bakımından papatya yüksek etkiye sahiptir. Bu yöntemlerle egzama tedavi yöntemleri nelerdir? sorularına cevap bulmaktayız. Bitkisel tedaviler cilt sağlığına iyi gelmektedir.

 

Çevre Faktörlerinin Egzamaya Etkisi Nelerdir?

 

Kozmetik ürünleri içlerinde kimyasal barındırdığı için egzama olan kişileri etkilemektedir. Kozmetik ve cilt bakım ürünleri alırken alkol seviyesine bakılmalıdır. Deterjanlarda egzamaya kötü geldiği için kullanım alanlarını kısıtlamak oldukça etkilidir.

 

Doğal çamaşır tozları kullanmak cilt hastalıklarınızı önleyebilmektedir. Pamuklu ve ipekli kumaşlar giymek cildinize daha iyi gelecektir. Kıyafetlerinizi yıkarken normalden daha az deterjan kullanabilirsiniz.

 

Konsantre deterjan kullanmaktan kaçınmakta fayda vardır. Çünkü konsantre deterjanlar daha etkili olduğu için kimyasallar fazladır. Bu da cildinizi kolayca tahriş edebilmektedir. Yıkanan çamaşırları bol su ile durulayarak kimyasal etkisinden arındırabilirsiniz.

 

Kişisel bakım ürünlerinde doğal olanları tercih edebilirsiniz. Temizlik ürünlerinde de alkol ve kimyasal olmayan ürünler tercih edilmektedir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Egzamaya Ne İyi Gelir? için yorumda bulun

    Egzamaya Ne İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Egzamaya Ne İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.