Karınca ısırığına ne iyi gelir?

Bir karınca tarafından ısırıldığınızı fark ettiğinizde aşağıda yer alan doğal tedavi yöntemlerini kullanarak siz de yan etkileri en aza indirebilirsiniz.

Modern şehirlerde pek fazla karşılaşmadığımız karıncaları park ve bahçelerde, Anadolu’nun kasaba ve köylerinde sıklıkla görebilmek mümkün. Çok küçük boyutlarda olduğu için çoğu zaman fark etmekte zorlandığımız karıncaların bazı türleri sanılanın aksine çok zararlı olabilir. Örneğin ateş karıncaları. Kolonilerini yok etmenin çok zor olduğu bu karıncaların arasına yanlışlıkla bir kez adım atarsanız, başınız ciddi manada belaya girmiş demektir. Yalnızca birkaç saniye içinde sizi ısırabilen bu karıncalar yürüyüş veya piknik yaparken karşınıza çıkabilir, ardından gününüzü zehir edebilir.

Karıncanın ısırdığı yerde kızarıklık oluşur ve bir kaşınma hissi bastırır. Daha sonra şişen bölge ağrı yapmaya başlar. Bu belirtiler birkaç saatten başlayıp birkaç güne kadar etkisini gösterebilir. Eğer alerjiniz varsa tıbbi yardım almanız gerekebilir. Nefes almakta ve yutkunmakta zorluk, mide bulantısı ve halsizlik gibi yan etkiler meydana gelebilir. Öyle ki bazı alerjik rahatsızlıklarda tüm vücut etkilenir ve uzun vadeli tıbbi tedavi uygulanmak zorunda kalınabilir.

Bir karınca tarafından ısırıldığınızı fark ettiğinizde aşağıda yer alan doğal tedavi yöntemlerini kullanarak siz de yan etkileri en aza indirebilirsiniz. Hazırsanız başlayalım!

Sabunlu suyla temizleyin

Tedaviye başlamadan önce üzerinizde hiçbir şekilde karınca kalmadığından emin olmanız gerekir. Kıyafetlerinizi değiştirin ve elinizi sabunlu suyla yıkayın. Sabunlu suyla deriye baskı uygulayarak elinizi temizlediğiniz takdirde zehrin bir kısmını dışarı çıkarabilmeniz de mümkündür. Ardından yumuşak bir havluyla elinizi kurulayın ve bölgeye zeytinyağı sürerek nemlenmesini sağlayın.

Soğuk kompres uygulayın

Karınca ısırığının daha da büyümesini engellemenin en kolay yolu soğuk kompres yapmaktan geçer. Arı ısırıklarında da işe yarayan bu yöntem, rahatsız olan bölgedeki şişikliğin inmesini sağlar. Plastik bir torba içine buz koyup 5 dakika boyunca şişik bölgeye bastırın. Biraz ara verdikten sonra tekrar bu yöntemi uygulayın.

Elma sirkesi kullanın

Doğal elma sirkesini pamuk bir beze damlatıp şişen bölgeyi iyice sarın. İltihaplara karşı iyi gelen elma sirkesini en az 30 dakika boyunca uygulayın. Daha sonra soğuk suyla şişkin bölgeyi temizleyin. Karıncanın ısırdığı yerdeki kuruluğu engellemek için hafif bir nemlendirici de kullanabilirsiniz.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Karınca ısırığına ne iyi gelir? için yorumda bulun

    Karınca ısırığına ne iyi gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Karınca ısırığına ne iyi gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.