Sabahları yorgun uyanmaya ne iyi gelir?

Uyandığınız günden aldığınız verimi azaltan, moral bozan ve iş verimini düşüren bu durumu nasıl engelleyebileceğinizi merak mı ediyorsunuz?

Günde 6 saatten fazla uyumanıza rağmen gözünüzü açtığınızda hala daha yorgun ve bitkin hissediyorsanız, ortada ciddi bir problem var demektir. Uyandığınız günden aldığınız verimi azaltan, moral bozan ve iş verimini düşüren bu durumu nasıl engelleyebileceğinizi merak mı ediyorsunuz? O halde doğru yerdesiniz. Aşağıda yer alan tavsiyelere uyduğunuz takdirde siz de geceleri bebek gibi rahat bir uyku uyuyabilir, dinç ve neşeli bir şekilde güne merhaba diyebilirsiniz.

Yatağa erken gidin

Rahat bir uyku uyumak için erken yatıp erken kalkmak en iyisi. “Gece yatıyorum ama hemen uykuya dalamıyorum” diyorsanız bu hiç sorun değil, bedeninizin ve zihninizin de dinlenmeye ihtiyacı vardır. Uyuyamasanız dahi gözlerinizi dinlendirin, vücudunuza istirahat etmesi için zaman ayırın.

Geç uyanmayın

Anadolu’da yaygın olarak söylenen bir tabir vardır: Üzerine güneş doğmak. Yani çok fazla uyuyup güneşten sonra gözünüzü açan insanların o gün pek fazla verim almayacağı yönünde yaygın bir kanaat söz konusudur ve bu doğrudur. Sabahları mümkün mertebe erken kalkmak güne daha dinç ve ferah bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır. Erken uyandıktan sonra kendinize güzel bir kahvaltı hazırlamak için ihtiyaç duyacağınız zamanı da bulmuş olursunuz.

Uygulamalardan faydalanabilirsiniz

Gece yastığa başınızı koyduktan sonra cep telefonunu elinize alıp sosyal medyada olan bitenlere bakmanız pek tavsiye edilmez. Ekrandan yansıyan beyaz ışık vücudunuzu uyanık kalması için uyarabilir. Ancak hem iOS, hem de Android mağazalarında bulabileceğiniz bazı uygulamalar gece çok daha rahat bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Dinlendirici müzikler çalan, yağmur ve şöminede yanan ateş sesi veren bu uygulamalar ile mışıl mışıl uyuyabilirsiniz.

Kendinize bir uyku alanı oluşturun

Dikkat dağıtıcı eşyalar, gözünüzü alan nesneler ve parlak renkleri odanızdan kaldırın. Pencereleri sıkı sıkıya kapatın, perdeleri çekin, odanın kapısını kapatın, tüm cep telefonu ve bilgisayar gibi ses çıkartan nesneleri odanın dışına atın. Eğer imkanınız varsa pastel renk tonlarını odanıza hakim kılın. Böylece daha rahat ve mışıl mışıl bir uyku uyumak için gerekli uyku alanını oluşturmuş olacaksınız. Şimdiden iyi uykular, tatlı rüyalar!

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Sabahları yorgun uyanmaya ne iyi gelir? için yorumda bulun

    Sabahları yorgun uyanmaya ne iyi gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sabahları yorgun uyanmaya ne iyi gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.