Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir?

Düşük tansiyon veya hipotansiyon iyi bir sağlık belirtisi ve kalp hastalığı riskinin azalması olabilir. Ama her zaman değil. Zaman zaman, sürekli düşük kan basıncı veya kan basıncındaki ani bir düşüş endişe verici semptomlara ve hatta ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Düşük Tansiyon Belirtileri

Doktorların çoğu, aşağıdaki gibi gözle görülür belirti ve semptomlara neden olması durumunda, kronik olarak düşük tansiyonu tehlikeli olarak kabul eder. Düşük tansiyon belirtileri şunlardır;

1- Baş dönmesi

2- Mide bulantısı

3- Bayılma

4- Olağandışı susuzluk

5- Dehidrasyon bazen kan basıncının düşmesine neden olabilir. Bununla birlikte, dehidrasyon her zaman düşük kan basıncına neden olmaz. Ateş, kusma, şiddetli ishal, diüretiklerin aşırı kullanımı ve yorucu egzersiz, hepsi de vücudunuzun aldığınızdan daha fazla su kaybettiği potansiyel olarak ciddi bir durum olan dehidrasyona neden olabilir. Hafif dehidrasyon bile (%1 ila %2 kadar bir kayıp) vücut ağırlığının) zayıflık, baş dönmesi ve yorgunluğa neden olabilir.

6- Konsantrasyon eksikliği

7- Bulanık görme

8- Soğuk, rutubetli, soluk ten

9- Hızlı, sığ solunum

10- yorgunluk

11- Depresyon

 

Düşük Tansiyonun Altında Yatan Nedenler

– Uzun süreli yatak istirahati

– Gebelik: Gebeliğin ilk 24 haftasında kan basıncının düşmesi sık görülür.

– Kan hacmindeki azalma: Kan hacmindeki azalma, kan basıncının düşmesine de neden olabilir. Büyük travma, dehidrasyon veya ciddi iç kanama kaynaklı kan kaybı, kan hacmini düşürerek kan basıncında ciddi bir düşüşe neden olur.

– Kalp problemleri: Düşük tansiyona yol açabilecek kalp hastalıkları arasında anormal derecede düşük bir kalp atış hızı (bradikardi), kalp kapakçıkları, kalp krizi ve kalp yetmezliği problemleri vardır. Kalbiniz, vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli kan dolaştıramayabilir.

– Endokrin problemleri: Bu problemler, vücudun endokrin sistemlerinde hormon üreten bezlerle komplikasyonları; özellikle, zayıflatıcı bir tiroid (hipotiroidizm), paratiroid hastalığı, adrenal yetmezlik (Addison hastalığı), düşük kan şekeri ve bazı durumlarda diyabet.

– Şiddetli enfeksiyon (septik şok): Bakteriler enfeksiyonun orijinal bölgesini terk ettiğinde (en sık akciğerlerde, karın veya idrar yollarında) ve kan dolaşımına girdiğinde septik şok oluşabilir. Bakteriler daha sonra kan damarlarını etkileyen toksinler üreterek kan basıncında derin ve hayati tehlike arz eden bir düşüşe yol açar.

 

Kan Basıncında Ani Bir Düşüş Fark Ederseniz

Kan basıncınız aniden düşerse ve baş dönmesi gibi semptomlar yaşıyorsanız, sağlık uzmanınızı aramalısınız. Durumunuzu değerlendirebilir ve iç kanama, ciddi enfeksiyon veya alerjik reaksiyon gibi altta yatan sorunları ekarte edebilirler.

Hipotansiyon tedavisi, düşük kan basıncının nedenine bağlı olacaktır. Acil adımlar şunları içerebilir ve Tansiyon düşünce ne yapılmalıdır sorusunun cevabı olabilir:

-Ayakları kalp seviyesinin üstünde tutma yani ayakları yükseğe kaldırarak uzanma

-Bol sıvı tüketme

-Uzun süre ayakta kalmaktan kaçınma

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir? için yorumda bulun

    Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Düşük Tansiyona Ne İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.