Bamya Tohumu Neye İyi Gelir?

Bamya tohumu, yenilebilir tohum kabukları olan çiçekli bir bitkidir. En iyi sıcak iklimlerde yetişir ve genellikle Afrika ve Güney Asya’da yetiştirilir. Bamya, teknik olarak bir meyve olmasına rağmen, genellikle yemek pişirmede bir sebze gibi kullanılır. Bamya tohumu, sağlıklı gıdalarda illa bir ev adı olmasa da, yine de bol miktarda besin değerine sahiptir.

Sağlık Yararları

Bamya tohumu düşük kalorilidir, ancak besinlerle doludur. Bamyadaki C vitamini, sağlıklı bağışıklık fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olur. Bamya ayrıca vücudunuzun kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan K vitamini açısından da zengindir. Bamyanın diğer sağlık yararlarından bazıları şunlardır;

Kanserle Mücadele

Antioksidanlar, vücudunuzun hücrelere zarar verebilecek serbest radikal adı verilen moleküllerle savaşmasına yardımcı olan doğal bileşiklerdir. Serbest radikallerin en çok oksidasyon hasarına neden oldukları ve sonunda kansere yol açabilecekleri bilinmektedir.

Bamya, A ve C vitaminleri dahil olmak üzere polifenoller adı verilen antioksidanlar içerir. Ayrıca insanlarda kanser hücresi büyümesini engelleyebilen lektin adı verilen bir protein içerir. Bamyadan konsantre bileşikler kullanan araştırmalar, bunların meme kanseri hücrelerinin büyümesini% 63’e kadar engellediğini gösterdi. Bamyanın kanseri engelleyen özelliklerinin kesin kanıtı için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

bamya tohumu neye iyi gelir

Kalp ve Beyin Sağlığını Destekleyin

Polifenoller, kan pıhtılarını önleyerek ve serbest radikal hasarını azaltarak kalp problemleri ve felç riskinizi azaltır. Bamyadaki antioksidanlar, beyin iltihabını azaltarak beyninize de fayda sağlayabilir.

Bamyada bulunan kalın, jel benzeri bir madde olan müsilaj, sindirim sırasında kolesterol ile bağlanarak vücuttan atılır. Fareler üzerinde yapılan sekiz haftalık bir çalışma, bamya tozu içeren yüksek yağlı bir diyetle beslendikten sonra kan kolesterol seviyelerinin daha düşük olduğunu gösterdi.

Kan Şekeri Kontrolü

Çeşitli çalışmalar, bamyanın kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Araştırmacılar, bamyanın şekerin sindirim sırasında emilmesini önlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

Doğum Öncesi Destek

Bir fincan bamya tohumu, hamile kadınlar için faydalı bir besin olan folat değerinin % 15’ine sahiptir. Folat, gelişen fetüslerin beynini ve omurgasını etkileyebilecek nöral tüp kusurları riskini azaltmaya yardımcı olur.

Beslenme

Bamya, A ve C vitaminlerinin yanı sıra kanser, diyabet, felç ve kalp hastalığı gibi ciddi sağlık durumlarının riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Bamya aynı zamanda iyi bir kaynaktır;

  • Magnezyum
  • Folat
  • A vitamini
  • C vitamini
  • K vitamini
  • B6 Vitamini
Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Bamya Tohumu Neye İyi Gelir? için yorumda bulun

    Bamya Tohumu Neye İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bamya Tohumu Neye İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.