Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Modern dünyada yaygın bir sağlık sorunu olan yüksek tansiyon, çoğu zaman gizli bir şekilde ilerleyen, yani belirti vermeyen bir hastalık olarak, sağlığımızı ciddi anlamda tehdit ediyor.

En önemli belirtisi ense kökünde şiddetli baş ağrısı ve burun kanaması olan yüksek tansiyon; kadın-erkek, genç-yaşlı ayırt etmeksizin pek çok kişide görülebiliyor.

Zamanında teşhis ve tedavi edilmediğinde kişide beyin kanamasına yol açarak, kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilen yüksek tansiyonun tedavisinde hastanın doktor tarafından reçete edilen dil altı haplarını mutlaka düzenli olarak kullanması gerekiyor.

Aynı zamanda hastanın tansiyonu yükseltebilen besin tüketimini sınırlandırması, yani tansiyonu düşürerek, dengeleyen besinleri tüketme alışkanlığı kazanması, sağlığı açısından son derece önem arz ediyor.

Yüksek tansiyona ne iyi gelir? başlıklı bu yazımızda yüksek tansiyonu düşüren besinler ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

Yüksek Tansiyonu Düşüren Besinler

Tıp dilinde olarak isimlendirilen yüksek tansiyonu düşüren besinleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Limon:

Kalp krizi ve felci tetikleyen yüksek tansiyonla savaşmak için düzenli olarak limon tüketebilirsiniz.

Kan damarlarını yumuşatarak, kan damarlarının esnek kalmasını sağlayan limon; bileşenlerinde yer alan bol miktardaki C vitamini sayesinde serbest radikallerin hücrelerimize zarar vermesini engelliyor.

Çorbalarınıza ve salatalarınıza bol miktarda limon ekleyerek, hipertansiyona yakalanma riskinizi de azaltabilirsiniz.

 • Sarımsak:

Yüksek kan basıncını düşürerek, dengeleyen sarımsak; hem kolesterole hem de yüksek tansiyona iyi geliyor.

Kan damarlarının rahatlamasını sağlayan sarımsak; yüksek kan basıncının felç ve kalp krizine yol açma ihtimalini de düşürüyor.

Makarna, çorba gibi yemeklerinize sarımsak ekleyerek, hem sarımsağın şifa dağıtan özelliğinden yararlanabilir, hem de hipertansiyonu doğal bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

 • Domates:

Damarlarda yağ birikimini önleyerek, kanın akışını hızlandıran ve kolaylaştıran domates, doğal bir antioksidan olarak, kötü kolesterol seviyelerini dengeliyor.

Her gün bir adet domates yiyerek, hem kalp hem damar sağlığınızı gözetebilir hem de yüksek tansiyonla mücadele edebilirsiniz.

 • Patates:

Bileşenlerinde yer alan potasyum ve magnezyum sayesinde kan basıncını düşürerek dengeleyen patates; yüksek tansiyona iyi geliyor.

Ancak patatesin tansiyonu dengeleyici özelliğinden yararlanabilmeniz için patatesi mutlaka haşlayarak tüketmeniz gerekiyor.

 • Havuç:

Kan basıncını düşürmede oldukça başarılı olan havuç; bileşenlerindeki yüksek orandaki potasyum sayesinde yüksek tansiyona iyi geliyor.

Günde birkaç adet havuç tüketerek ya da salatalarınıza havuç ilave ederek, yüksek tansiyondan korunabilmeniz mümkün.

 • Muz:

Bol miktarda potasyum içeren muz; yüksek tansiyonu kontrol altında tutabilmenize yardımcı oluyor.

Her gün 1 adet muz yiyerek, hem hipertansiyonu dengeleyebilir, hem de günlük C vitamini ihtiyacınızın önemli bir bölümünü muzdan karşılayabilirsiniz.

 • Greyfurt

Kan damarlarını dengeleyerek, kan damarlarının arterlere aşırı basınç uygulamasını önleyebilen greyfurt, yüksek tansiyonun beraberinde getirebileceği, kalp yetmezliği, kalp krizi, felç gibi ciddi sağlık sorunlarına karşı sizleri koruyor.

Bol miktarda greyfurt tüketerek, tansiyon değerlerinizin normal rakamlarda seyretmesini sağlayabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşer?

Tansiyon ilaçları kullanmanıza rağmen ani tansiyon yükselmeleriyle sık sık karşılaşmak zorunda kalıyorsanız; aşağıdaki önerilerimizi günlük yaşantınızda mutlaka dikkate almanızı öneriyoruz.

 • Tansiyonunuzun yükseldiği anlarda kollarınızı dirseklerinizden bileklerinize kadar soğuk suyla yıkayın.
 • Yemeklerinizde katı yağ kullanmaktan kaçının. Yemeklerinizi sıvı yağ ile pişirin. Yağlı, yağda pişirilmiş yiyecek, hamur işi, et, sucuk, salam gibi kan basıncını yükselten besinlerden uzak durun.
 • Potasyum ve magnezyum açısından zengin gıdalarla beslenin.
 • Stresli bir yaşam sürmemeye çalışın.
 • Sigara ve alkolü mutlaka bırakın.
 • Hafif tempolu yürüyüşlere çıkın.
 • Pilates ve aerobik gibi hafif egzersizler yapın.
 • Öğünlerinizde sebze yemeklerine ağırlık verin.
 • Tuzu hayatınızdan çıkarın!
Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? için yorumda bulun

  Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? için ilk yorumu yapabilirsin.