Bal ve tarçın karışımının faydaları

Hindistan ve Çin gibi Uzakdoğu Asya ülkelerinde asırlardan beri bir arada kullanılan bal ve tarçın, gerçekten de birlikte tüketildiği zaman insan sağlığına inanılmaz faydalar sağlıyor. Yüzbinlerce insan. asırların vermiş olduğu tecrübeye dayanarak hala daha bu karışımı tüketerek sağlığını korumayı tercih ediyor. Balı tarif etmeye gerek var mı? İnsanlığın ilk çağlarından bu yana lezzetle tüketilen bu sağlıklı gıda, tarihin en eski bitkileri arasında gösterilen tarçınla gücünü birleştirdiği zaman ortaya gerçekten şifalı bir ilaç çıkıyor!

Vücutta mantar ve bakteri oluşumunu engelleyen anti-mikrobik özelliklere sahip olan bu gıdalar, dünyanın en eski ve en yaygın karışımlarından birini oluşturuyor.

Sağlığa olan faydaları ise saymakla bitmez, ancak kısaca listelemek gerekirse şunlar sıralanabilir:

Kalp rahatsızlıkları

Bir dilim ekmeğin üzerine bal ve toz şeklinde ekleyerek düzenli bir şekilde tüm kahvaltılarınızda tüketin. Uzun vadede kalp krizini engellediğine inanılan bu besin öğesi, yüksek kolesterolü önlemenize de yardımcı olacaktır. Ayrıca kan damarlarını genişletmesi de cabası.

Eklem iltihabı hastalığı

Vücudunuzun rahatsız eklemine bu muhteşem ikiliden oluşan karışımı sürün ve yavaşça masaj yaparak ovalayın. Ayrıca bal ve karışımının bulunduğu çayları günlük tüketerek eklemlerdeki sertliği giderip acınızı dindirebilirsiniz.

Saç dökülmesi

Duş almadan önce sıcak zeytinyağı, bir kaşık bal ve bir çay kaşığı kadar toz tarçını karıştırıp saçınıza sürün. 15 dakika kadar saçınızda beklettikten sonra yıkanabilirsiniz.

Diş ağrısı

Ağrıyan dişin üzerine bir kasenin üzerinde karıştırdığınız tarçın ve balı sürün. Ağrıyı dindirmenize yardımcı olacaktır.

Şeker hastalığı

Sıcak bir suyun içine koyduğunuz balı ve tarçın karışımını iyice kaynatın, daha sonra organik yeşil çaya katıp tüketin.

Soğuk algınlığı

Havaların soğumasıyla birlikte savunma sisteminiz güçsüz düşebilir. Virüs ve hastalıklardan korunmak için bal ve tarçını suyla karıştırıp ısıtın, ılık hale geldiğinde afiyetle için. Bu etkili karışım sinüsleri temizlemenizi sağlayacaktır.

Fazla kilolar

Kilo vermek için bir çay kaşığı kadar balı yarım çay kaşığı tarçınla karıştırın, ılık halde aç karnına tüketin. Bu karışımı kahvaltıdan yarım saat kadar önce tüketmeniz tokluk hissi verecektir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Bal ve tarçın karışımının faydaları için yorumda bulun

    Bal ve tarçın karışımının faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bal ve tarçın karışımının faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.