Strese İyi Gelen Gıdalar, Anti Stres Minerali Magnezyum ve Faydaları

Magnezyum yaygın olarak bir anti-stres minerali olarak kabul edilir. Stresle, yorgunlukla savaşır ve kaslarınızı gevşetirken geceleri derin ve dinlendirici bir uyku sağlar. Aslında, magnezyum eksikliği, sağlığımız üzerindeki diğer olumsuz etkilerin yanı sıra genellikle stres, yorgunluk ve kötü uyku ile bağlantılıdır. Ayrıca, Magnezyum almak zihninizin ve vücudunuzun sakinleşmesine ve rahatlamasına yardımcı olarak uyku kalitesini iyileştirebilir. Beyin işlevini geliştirmeye yardımcı olur. Dahası, uyku kalitenizi artırdığı için, konuyla ilgili birkaç araştırmanın da gösterdiği gibi daha hızlı uykuya dalmanızı sağladığı da bilinmektedir.

Bildiğimiz gibi Magnezyum vazgeçilmez bir mineraldir, yani vücudumuz tarafından üretilmez ve bu nedenle besinler ve takviyeler yardımıyla vücudumuzda onu yenilememiz gerekir. Vücudumuzdaki 300’den fazla enzimatik reaksiyondan sorumlu olan ve kemik sağlığından, kas kasılmasından büyük ölçüde sorumlu olan ve beyin fonksiyonunu iyileştiren çok önemli bir mineraldir. Bu nedenle, daha iyi dinlenmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılır.

Magnezyum ne kadar önemliyse, çoğumuz yeterince almıyoruz – tahmini olarak insanların %56 ila 68’i önerilen günlük alım miktarını kadınlar için 310 ila 320 miligram ve erkekler için 400 ila 420 mg karşılamıyor. Aşağıdaki magnezyum kaynağını mutlaka yemek programınıza dahil edin.

Pazı

Pazı, magnezyum, kalsiyum, antioksidanlar ve diğer önemli besinlerde bol miktarda bulunur; sadece bir fincan pişmiş pazı, kadınlar için önerilen günlük değerin yaklaşık yarısı olan 150 miligram magnezyum içerir. Ispanak, lahana ve diğer koyu, yapraklı yeşillikler de mükemmel kaynaklardır.

Avokado

Avokado, fincan başına yaklaşık 67 mg magnezyum içerir. Sağlıklı tekli doymamış yağların yanı sıra lif, potasyum, folat ve K vitamini açısından da zengindirler.

Stres

Badem

Badem, çeyrek fincan başına yaklaşık 97 mg ile fındıklar arasında en yüksek magnezyum kaynaklarından biridir.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, çeyrek fincan başına 162 mg magnezyum içerir.

Magnezyum stresi azaltabilir, ruh halini iyileştirebilir, uykuyu iyileştirebilir, düzenliliği teşvik edebilir ve hatta beyninizi koruyabilir. İşte bilmeniz gereken dört tür;

En yaygın formlardan biri olan magnezyum sitrat, meyve ve sebzelerin doğal olarak oluşan bir bileşeni olan sitrik asit ile bağlı magnezyumdan yapılır. Çalışmalar, magnezyum sitratın kolayca emildiğini ve en biyoyararlı formlardan biri olduğunu gösteriyor. Stresi azaltmak ve uykuyu teşvik etmek için mükemmel bir seçimdir.

Magnezyum oksit, oksijen ve magnezyumun kimyasal reaksiyonuyla oluşur. En az emilebilen magnezyum şeklidir, ancak aynı zamanda doz başına daha yüksek oranda elementel magnezyum içerir. Bu form, rahatsızlığı, mide ekşimesi ve kabızlığı tedavi etmek için genellikle magnezya sütü şeklinde yüzlerce yıldır kullanılmaktadır.

Magnezyum glikinat , inhibitör bir nörotransmitter olarak işlev gören ve uykuyu teşvik edebilen bir amino asit olan glisine bağlı magnezyumdur. Bu form iyi emilme eğilimindedir ve glisin, magnezyumun doğal sakinleştirici ve gevşeme özelliklerini artırabilir.

Magnezyum treonat olarak da adlandırılan Magnezyum L-Threonat, magnezyum ve C vitamininin bir metaboliti olan treonik asidin birleştirilmesiyle oluşur. Araştırmalar, beyindeki magnezyum konsantrasyonlarını arttırdığını ve bilişsel faydaları olabileceğini düşündürmektedir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Strese İyi Gelen Gıdalar, Anti Stres Minerali Magnezyum ve Faydaları için yorumda bulun

    Strese İyi Gelen Gıdalar, Anti Stres Minerali Magnezyum ve Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Strese İyi Gelen Gıdalar, Anti Stres Minerali Magnezyum ve Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.