Triptofan Nedir, Faydaları Nelerdir, Eksiklik Belirtileri

Triptofan (L-triptofan), vücutta protein oluşturmak için gereken dokuz temel amino asitten biridir ve serotonin , melatonin ve B3 vitamini (aka niasin) hormonlarının üretiminin arkasındaki tek amino asittir. Bu, triptofanın ruh hali, biliş, sindirim, hafıza ve uyku gibi bir dizi önemli bedensel işlev için ayrılmaz bir bileşen olduğu anlamına gelir. Aşağıda, triptofanı almak için en iyi yiyecekler, vücuda nasıl fayda sağladığını ve takviye etmeden önce bilmeniz gerekenleri listeliyoruz.

Neden Önemlidir?

Triptofan beyinde serotonin üreten 5-hidroksitriptofana ( 5-HTP ) dönüştürülür Triptofanın beyne emilimi diyetten etkilenir. Düşük proteinli, yüksek karbonhidratlı bir diyet insülin salgılamaktadır. Bu da triptofanın beyne emilimini arttırmaktadır. Bu sebeple serotonini artırabilir. Bu, karbonhidrat yemenin serotonini artırma mekanizmasıdır.

Triptofan Faydaları

Triptofan Uyku Kalitesini İyileştirir

Kötü uyku kalitesi veya uykusuzluk, özellikle yaşlı insanlarda sinirlilik ve huysuzluğun yaygın bir nedenidir. Araştırmalar, zayıf uyuyan kişilerin yağ veya rafine şeker tüketme, daha az sebze porsiyonu yeme ve daha düzensiz yemek planlamasına sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Normal uykunun üretiminde rol alan iki ana biyomolekül – nörotransmiter serotonin ve melatonin hormonu – vücuttaki triptofandan doğal olarak yapılır. Bu, triptofanı, uykusu nicelik ve nitelik bakımından eksik olanlar için son derece değerli bir tamamlayıcı yapar.

Araştırmalara göre, yatmadan önce 1 ila 15 gram triptofan almanın uykuya dalmanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir. 23 250 miligram kadar küçük dozların bile uykunun en derin aşamasında geçirilen süreyi uzatarak uyku kalitesini artırdığı bulunmuştur.

Triptofan

Triptofan Depresyonu Yönetmeye Yardımcı Olur

Uyku bozukluklarında olduğu gibi, depresyon da sinirlilik, dürtüsel davranış ve zayıf muhakemeye katkıda bulunabilir. Yaklaşık otuz yıldır serotonin, depresyonun yönetilmesinde merkezi öneme sahip nörotransmiter olarak kabul edilmektedir. Günümüzde kullanılan hemen hemen tüm ilaç tedavileri, sinir hücrelerinin iletişim kurduğu sinapslarda serotonin seviyelerini yükseltmeyi amaçlamaktadır.

Triptofan takviyesi yoluyla beyin serotonininin güçlendirilmesi ve dengelenmesi (ilaç tedavisinin aksine), özellikle majör depresyonu olan hastaların düşük seviyelerde triptofana sahip olduğunun keşfedilmesiyle, depresyon için giderek daha fazla ilgi gören yenilikçi bir yaklaşımdır.

Çalışmalar, triptofanın tek başına veya reçeteli bir ilaçla birlikte kullanıldığında reçeteli antidepresanlarla olumlu bir şekilde karşılaştırıldığını göstermektedir. Farmasötik antidepresanlar yavaş etkilidir ve geçici veya uzun süreli uyku bozukluklarına neden olabilir. Bununla birlikte, günde 2 gram triptofanı reçeteli antidepresan fluoksetin ile birleştirmek, uyku bozukluklarını sınırlarken etki başlangıcını hızlandırabilir.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Triptofan Nedir, Faydaları Nelerdir, Eksiklik Belirtileri için yorumda bulun

    Triptofan Nedir, Faydaları Nelerdir, Eksiklik Belirtileri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Triptofan Nedir, Faydaları Nelerdir, Eksiklik Belirtileri için ilk yorumu yapabilirsin.