Kolestrolü Olanlar İçin En İyi Kolesterol Diyeti

Diyet, kolesterolünüzü düşürmede önemli bir rol oynayabilir. İşte kolesterolünüzü iyileştirecek ve kalbinizi koruyacak bazı yiyecekler. Diyet, kolesterolünüzü düşürmede önemli bir rol oynayabilir. İşte kolesterolünüzü iyileştirecek ve kalbinizi koruyacak bazı yiyecekler. Diyetinizde yapacağınız birkaç basit ayar – egzersiz ve diğer kalp sağlığı alışkanlıklarıyla birlikte kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olabilir.

Yulaf Ezmesi ve Yüksek Lifli Yiyecekler

Yulaf ezmesi çözünür lif içerir, bu da düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterolünüzü, “kötü” kolesterolü azaltır. Çözünür lif ayrıca barbunya fasulyesi, Brüksel lahanası, elma ve armut gibi yiyeceklerde bulunur.

Çözünür lif, kolesterolün kan dolaşımınıza emilimini azaltabilir. Günde beş ila 10 gram veya daha fazla çözünür lif LDL kolesterolünüzü düşürür. Bir porsiyon yulaf ezmesi veya yulaf kepeği içeren bir kahvaltılık gevrek 3 ila 4 gram lif sağlar. veya çilek gibi meyveler eklerseniz daha da fazla lif elde edersiniz.

Kolesterol Diyeti

Balık ve Omega-3 Yağ Asitleri

Yağlı balıklar, yüksek seviyelerde omega-3 yağ asitlerine sahiptir ve bu, trigliseritlerinizi (kanda bulunan bir tür yağ) azaltabilir, ayrıca kan basıncınızı ve kan pıhtılaşması riskini azaltabilir. Halihazırda kalp krizi geçirmiş kişilerde, omega-3 yağ asitleri ani ölüm riskini azaltabilir.

Badem ve Diğer Kuruyemişler

Badem ve diğer kuruyemişleri kan kolesterolünü artırabilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, ceviz takviyeli bir diyetin kalp krizi öyküsü olan kişilerde kalp komplikasyonları riskini azaltabileceği sonucuna varmıştır. Tüm kuruyemişlerin kalorisi yüksektir, bu nedenle bir salataya eklenen veya atıştırmalık olarak yenen bir avuç dolusu yeterli olacaktır.

Avokado

Avokado, tekli doymamış yağ asitlerinin yanı sıra güçlü bir besin kaynağıdır. Araştırmalar, kalp-sağlıklı bir diyete günde bir avokado eklemenin, aşırı kilolu veya obez kişilerde LDL kolesterol düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Zeytin Yağı

Diyetinizdeki diğer yağlar yerine zeytinyağı kullanmayı deneyin. Sebzeleri zeytinyağında soteleyebilir, salamura ekleyebilir veya salata sosu olarak sirke ile karıştırabilirsiniz. Zeytinyağını, eti yağlarken tereyağı yerine veya ekmeğe daldırmak için de kullanabilirsiniz.

Peynir Altı Suyu

Süt ürünlerinde bulunan peynir altı suyu, süt ürünlerinde atfedilen sağlık yararlarının çoğunu açıklayabilir. Araştırmalara göre peynir altı suyu hem LDL’yi hem de toplam kolesterolü ve kan basıncını düşürdüğü görülmüştür. Peynir altı suyunu sağlıklı gıda mağazalarında veya bazı marketlerde bulup satın alabilirsiniz.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Kolestrolü Olanlar İçin En İyi Kolesterol Diyeti için yorumda bulun

    Kolestrolü Olanlar İçin En İyi Kolesterol Diyeti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kolestrolü Olanlar İçin En İyi Kolesterol Diyeti için ilk yorumu yapabilirsin.