Paleo Diyeti Listesi

Paleo diyeti, genellikle yüksek oranda işlenmiş gıdaları içeren çağdaş diyetlerden daha sağlıklı olduğu varsayımına dayanmaktadır. Paleo diyeti, yağsız et, balık ve işlenmemiş, taze yiyecekleri vurgular. Ayrıca karbonhidratları, şekeri ve tuzu ciddi şekilde kısıtlar. Araştırmalar, risksiz olmasa da, bu yeme şeklinin kilo kaybına ve diğer sağlık yararlarına yol açabileceğini öne sürüyor.

Paleo Diyeti Nedir?

Paleo diyetinin hayranları, vücudumuzun Paleolitik çağda yaşayan ilk insanlar tarafından tüketilen yiyecekleri yemeye daha uygun olduğuna inanıyor. Bu gıdalar, bugün birçok insanın yediği ağır işlenmiş ve yüksek karbonhidratlı gıdalardan ziyade yağsız et ve bitkileri içerir.

Paleo diyeti dostu gıdalar, yağsız işlenmemiş et, deniz ürünleri, yapraklı sebzeler, taze meyve, yumurta, fındık ve sağlıklı yağları içerir. Bu arada, diyet tahıllar, süt, peynir, patates, baklagiller, işlenmiş gıdalar, ilave şeker veya tuz ve rafine bitkisel yağlara izin vermez.

Paleo diyetinin, yapılan bir incelemeye göre, bel çevresi azalması, trigliserit düzeylerinin düşmesi (kalp hastalığı, diyabet ve karaciğer hastalığı ile ilişkili kan yağları) ve kan basıncında düşüş gibi sağlık yararları ile sonuçlandığı gösterilmiştir

Paleo Diyet Türleri

Paleo diyeti, bireysel gıda gereksinimlerine göre uyarlanabilir. Yulaf ezmesi, patates ve diğer kepekli tahıllar gibi birkaç karmaşık karbonhidratı birleştirmek, sağlıklı bir beslenme planını takip etmeye ve kişisel hedeflere ulaşmaya devam ederken aktivite için gereken ekstra yakıtı sağlamaya yardımcı olur. Anahtar, ihtiyacınız olanı yemek ve aşırıya kaçmamaktır.

Deneyimlerimize göre, paleo diyetini takip ettiğini iddia eden çoğu insan aslında bunun değiştirilmiş bir şeklini takip ediyor. “Sorun değil, çünkü sıkı bir paleo diyeti uygulamak kilo vermek için gerekli değil.

Otoimmün Paleo Diyeti

Paleo diyetinin varyasyonları yıllar içinde ortaya çıkmıştır. Bir uyarlama, otoimmün paleo diyetidir. Bu, bir kişinin hangi gıdaların spesifik olarak otoimmün hastalıklarla ilişkili semptomlara neden olduğunu belirlemek için gıdaları diyetlerinden birer birer çıkarmasını gerektiren bir eliminasyon diyetidir. Burada elimine edilen gıdalar, paleo diyeti savunucularının tahıllar ve işlenmiş gıdalar gibi yaygın suçlular olduğunu söylediği gıdalardır.

Paleo Diyeti

Paleo Diyet Gıdaları

Paleo diyeti, şeker veya tuz eklenmemiş bazı işlenmemiş gıdalara öncelik verir ve diğerlerini kısıtlar. İzin verilen yiyecekler şunları içerir;

 • Balık ve deniz ürünleri. Bunlar protein ve omega-3 yağı sağlar.
 • Yağsız, otla beslenmiş et. Bu, doymuş yağ oranı düşük protein, vitaminler (B12) ve mineraller (çinko, demir) sunar.
 • Taze meyve. Bu antioksidanlar, fitokimyasallar ve lif sağlar.
 • Brokoli, havuç, salatalık ve kabak gibi nişastalı olmayan sebzeler. Bunlar vitaminler, mineraller, lif ve fitokimyasallar sağlar ancak kalorileri düşüktür.
 • Tatlı patatesler. Bu kök sebzeler, beslenme yararları için paleo savunucuları tarafından lanse edilir.
 • Bunlar omega-3 yağı (omega-3 ile zenginleştirilmiş yumurtalarda) ve proteinin yanı sıra yumurta sarısından A vitamini ve kolin sunar.
 • Kuruyemişler. Bunlar tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri, lif, vitaminler, mineraller ve bitkisel besinler sağlar.
 • Zeytin yağı. Bu, kalp sağlığı yararları için önerilir ve tekli doymamış yağ ve bitki besinleri içerir.
Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Paleo Diyeti Listesi için yorumda bulun

  Paleo Diyeti Listesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Paleo Diyeti Listesi için ilk yorumu yapabilirsin.