Doğal Balgam Söktürücüler

Bakteri ve mikropların vücudumuza girmesini engelleyen ve bu noktada bir filtre görevi gören balgam; akciğer, ağız, burun gibi pek çok organımızı zararlı maddelere karşı koruma görevi üstleniyor. Ancak balgamın aşırı bir şekilde salgılanması, başta bizi rahatsız ederken, şiddetli öksürükleri, burun ve göğüs tıkanıklıklarını da beraberinde getirebiliyor.

Bademcik iltihabı, hava kirliliği, sigara kullanımı vb. pek çok farklı etkene bağlı olarak gelişen balgam, bazen de peynir, dondurma, tereyağı vb. tüketimi sonrasında oluşabiliyor.

Balgamla karşılaştığımızda çoğumuz, doktora gitmeyi tercih etsek de aslında evde hazırladığımız birtakım doğal malzemelerle doğal balgam söktürücü hazırlayabilme şansımız da bulunuyor.

Doğal balgam söktürücüler başlıklı bu yazımızda evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz, pratik balgam söktürücü tariflere yer vermek istiyoruz.

İşte, en faydalı 5 doğal balgam söktürücü listemiz:

  • Zencefil çayı

Doğal balgam söktürücüler listemizde ilk sırada bulunan zencefil çayı, boğaz ve solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan zararlı kimyasalların salgılanmasını durdurmanın yanı sıra aşırı balgam üretimini de önlüyor.

Anti bakteriyel ve antiviral özellikleri sayesinde vücudumuzu bakterilerden ve mikroplardan korurken bir yandan da boğaz ve göğüs tıkanıklıklarını gideriyor.

Günde birkaç bardak zencefil çayı tükettiğiniz taktirde soğuk algınlığıyla savaşabilir ve grip, nezle gibi enfeksiyon belirtilerinden biri olan aşırı balgamla yüzleşmekten kurtulabilirsiniz.

  • Limon:

Başta salatalarımız olmak üzere pek çok yemeğe tat vermek için kullandığımız limon; mükemmel bir C vitamini deposu olarak, bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor, vücudumuzdaki bakterileri öldürüyor ve balgamın yumuşamasına olanak tanıyor.

Birkaç damla limon suyu damlattığınız ılık suyu soğuk algınlığı şikayetlerinizin olduğu zamanlarda tüketerek, hem balgamın sökülmesini sağlayabilir hem de ılık limon suyunun zayıflatıcı özelliğinden yararlanabilirsiniz.

  • Soğan

Sağlığımıza pek çok açıdan mucizevi katkıları bulunan soğan, güçlü bir antibiyotik özellik göstererek, hastalıkları iyileştiriyor yani hastalıkları daha kısa bir sürede atlatmamıza katkıda bulunuyor.

Soğanın balgam söktürücü bu özelliğinden yararlanmak adına birkaç dilim soğanı çiğ haliyle tüketebileceğiniz gibi soğanı suyunu sıkarak da içebilirsiniz.

  • Bal

Antiviral ve antiseptik özellikleri sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendiren bir diğer doğal besin olan bal; bir yandan da boğazlarımızı yumuşatıyor ve kuru öksürüğü kesiyor.

Ancak balın bu özelliğinden yararlanabilmeniz adına tükettiğiniz balın taze ve doğal çiçek balı olması gerekiyor.

  • Tavuk çorbası

Boğaz yollarını yumuşatan ve solunum yollarına iyi gelen tavuk çorbası, boğazları yatıştırarak, kişinin kendini daha iyi hissetmesine olanak tanıyor.

Soğuk kış günlerinde birkaç tabak doğal balgam söktürücü niyetine sıcak tavuk çorbası tüketebilirsiniz.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Doğal Balgam Söktürücüler için yorumda bulun

    Doğal Balgam Söktürücüler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doğal Balgam Söktürücüler için ilk yorumu yapabilirsin.