Adaçayının Faydaları

Ballıbabagiller ailesinin bir üyesi olan, özellikle kış aylarında sıklıkla tükettiğimiz adaçayı, bizleri soğuk algınlığı ve gribe yakalanmaktan kurtarmakla kalmıyor, mucizevi özellikleri ile sağlığımızı da en iyi şekilde gözetiyor.

Adaçayı bitkisinden elde edilen bu lezzetli çay; bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor, zayıflamamıza yardımcı oluyor, vücudumuzu toksinlerden arındırarak, kanımızı temizliyor.

Adaçayının faydalarından kısaca bahsetmek istediğimiz bu yazımızda aynı zamanda adaçayı nasıl hazırlanır? sorusunu da yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, adaçayına dair merak ettikleriniz:

 • Sinirlerimizi yatıştıran ve bizi sakinleştiren adaçayı, aynı zamanda bizi depresyona yakalanmaktan da kurtarıyor.
 • İdrar yollarını temizleyen bu çay, bir yandan da idrar yolu enfeksiyonlarını kapma riskimizi ciddi anlamda düşürüyor.
 • Hafızamızı güçlendiren adaçayı, Parkinson ve Alzhemeir vb. rahatsızlıklara karşı bizleri koruyor. Beyin hücrelerinin ölmesini engelleyerek, yaşımız ilerlediğinde bile unutkanlık sorunu ile karşılaşmamızın önüne geçiyor.
 • Cildimizde bulunan selülitlerin kötü görünümünü hafifleten adaçayı, portakal kabuğu görüntüsünü en aza indirgiyor. Aynı zamanda cildimizde yeni selülit oluşumunu da minimize ediyor.
 • Mide ve bağırsak sağlığımıza da iyi gelen adaçayı, reflü, gastrit ve ülser şikayetlerimizi hafifletiyor.
 • Gargara olarak kullanıldığında ise dişetlerimizi temizliyor ve iltihap oluşumunu gideriyor.
 • Özellikle ishal şikayeti bulunan kişiler tarafından tüketildiğinde ishali kısa bir süre içerisinde kesiyor.
 • Bronşit semptomlarını kısa bir sürede geçiren adaçayının faydaları arasında astıma iyi gelmesi de yer alıyor.

Adaçayının Zararları:

Sağlığımıza pek çok olumlu katkısı bulunan adaçayının günde maksimum 2-3 bardağı aşmayacak şekilde tüketilmesi gerekiyor. Aksi halde aşırı tüketim, kişide mide bulantısı, baş ağrısı, midede yanma ve ağrı gibi olası komplikasyonları da beraberinde getirebiliyor.

Hamile ve hamile olabileceğini düşünen anne adaylarının ve emziren annelerin hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlığı açısından adaçayı tüketiminden kaçınmaları gerekiyor.

Yüksek tansiyon hastalarının da adaçayı kullanıp kullanamayacaklarına dair olarak mutlaka doktorlarına danışmaları sağlıkları açısından son derece önem arz ediyor.

Epilepsi hastalarına ise hiçbir şekilde adaçayı tüketmemeleri, uzmanlar tarafından öneriliyor.

Adaçayının faydaları ve zararları hakkında sizleri kısaca bilgilendirdikten sonra adaçayı nasıl hazırlanır? sorusunu yanıtlayabiliriz.

Adaçayı Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

 • 3 adet taze adaçayı yaprağı
 • 1 su bardağı su

Her bir su bardağı su için 3 adet taze adaçayı yaprağı kullanabilirsiniz.

Hazırlanışı:

 • 5 dakika boyunca 1 su bardağı suyu bir fincanda kaynatın. Ardından içerisine adaçayı yapraklarını ilave edin ve ocağın altını kapatın.
 • 5 dakika çayın demlenmesini bekleyin.
 • Dilerseniz çayınızı 1 çay kaşığı bal ile tatlandırabilirsiniz.
Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

 1. Adaçayının Faydaları için yorumda bulun

  Adaçayının Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Adaçayının Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.