Akşam Yemeklerine Şifa Katan Besinler

Akşam yemeklerinin hem ağzımıza layık hem de sağlıklı olmasını hangimiz istemiyoruz ki? Ancak, bazen damak tadımıza uygun olan, lakin hiç de sağlıklı olmayan yağlı patates kızartması, pizza, hamburger gibi besinlere akşam yemeklerimizde sıklıkla yer veriyor, bu atıştırmalıklardan hiçbir şekilde vazgeçemiyoruz.

Sırf bu yüzden bile 30’lu yaşlarımızda pek çok sağlık sorunu ile karşılaşmak zorunda kalabiliyoruz.

Akşam yemeklerine şifa katan besinler başlıklı bu yazımızda akşamları mutlaka tüketmeniz gereken, size sağlıklı bir yaşam sunan gıdalara kısaca yer vermek istiyoruz.

Sağlık sorunlarınızdan ciddi ölçüde kurtulmanıza yardımcı olacak bu önerilerimizi muhakkak dikkate almanızı öneriyoruz.

İşte, her biri şifalı besinler listemiz:

  • Balık

 

Tam anlamıyla Omega 3 deposu olan balığın göz sağlığımızı korumaktan tutun da kalp krizi geçirme riskimizi önleme, beyin sağlığımızı gözetme, bizi Alzhemeir ve Parkinson gibi nörolojik rahatsızlıklara yakalanmaktan koruma gibi pek çok mucizevi özellikleri bulunuyor.

Bu yüzden de tüm uzmanlar ve diyetisyenler, haftada en az 2 kez balık tüketmememizi öneriyorlar. Ancak balığın bu mucizevi özelliklerinden daha iyi bir şekilde yararlanmak istiyorsanız, haşlama ve sebzeli balık türlerini tüketmeyi tercih etmeyi, balığı bol yağda kızartmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

  • Brokoli

Salatalarınızın yanı sıra çorbalarınıza da ekleyebileceğiniz şifa deposu bir diğer besin olan Brokoli; tam anlamıyla C vitamin deposu olarak bağışıklık sistemimizi güçlendiriliyor. Özellikle kış aylarında tüketilen balık çorbası, grip ve nezle gibi bağışıklık sistemimizi zayıflatan hastalıklara yakalanma riskimizi düşürüyor.

Brokolinin faydaları arasında vücudumuzu toksinlerden arındırması, kanser hücre oluşumunu önlemesi, kalp ve damar sağlığımızı gözetmesi de bulunuyor.

  • Zerdeçal

Diyabet ve yüksek kolesterol hastalarına önerilen zerdeçal, yemeklere baharat olarak bir tutam bile olsa eklendiğinde faydalarını en iyi şekilde gösteriyor.

Demir ve potasyum açısından son derece zengin olan zerdeçal; kansızlığa iyi geliyor, romatoid artrit gibi pek çok romatizma çeşidine bağlı olarak kişide görülen kas ve eklem ağrılarını hafifletiyor, sindirim sistemini koruyor ve karaciğer hastalıklarına karşı üstün bir koruma sağlıyor.

  • Haşlama et

Demir eksikliğini ciddi anlamda gideren bir diğer besin olan haşlama et, kemikleri güçlendiriyor, düzenli olarak tüketildiğinde çocukların sağlıklı bir kemik ve kas sistemine sahip olmalarına katkıda bulunuyor.

Ancak yağlı ve kızartılmış et, yüksek tansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi pek çok hastalığı tetiklediğinden uzmanlar, kızartılmış et yerine haşlama et tüketimini tavsiye ediyorlar.

Akşam yemeklerinizin sindirimin daha kolay olması adına yemeklerinizi tam anlamıyla bir vitamin ve mineral deposu olan lezzetli bir salata ile taçlandırmayı da ihmal etmemenizi öneriyoruz.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Akşam Yemeklerine Şifa Katan Besinler için yorumda bulun

    Akşam Yemeklerine Şifa Katan Besinler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Akşam Yemeklerine Şifa Katan Besinler için ilk yorumu yapabilirsin.