Enginarın Faydaları

Ege Bölgemiz ile özdeşleşen, hafif ekşimsi tadı ile son derece lezzetli bir sebze olan enginarın adeta bir sağlık ve şifa deposu olduğunu biliyor muydunuz?

Daha çok Güney Avrupa ve Akdeniz bölgelerinde yetişen, papatyagiller familyasına ait bir sebze türü olan enginar; nikotin, alkol gibi zararlı maddelerin vücudumuzdan daha kolay bir şekilde atılmasına olanak tanıyor, cinsel gücü arttırıyor, yüksek ateşi düşürüyor. Kısacası bu leziz sebzenin faydaları saymakla bitmiyor.

Bu yazımızda kısaca enginarın faydaları hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

İşte, enginarın sağlığımıza mucizevi katkıları:

  • Zayıflamaya yardımcı oluyor

Son derece düşük kalorili bir sebze olan enginar; bu yönüyle kişinin zayıflamasına katkıda bulunuyor. Yani sağlıklı bir şekilde zayıflamak istediğinizde enginarı diyet listenize mutlaka eklemenizi öneriyoruz.

  • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Tam anlamıyla bir vitamin ve mineral deposu olan enginar; bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücudumuzun hastalıklara neden olan bakteriler ve kimyasallarla daha kolay ve aktif bir şekilde savaşmasına katkıda bulunuyor.

Damar sertliği, kolesterol yüksekliği, obezite, diyabet, safra kesesi problemleri gibi pek çok hastalığa karşı üstün bir koruma sağlıyor.

  • Mide ve bağırsak sorunlarını gideriyor

Lif içeriği oldukça yüksek olan yani bol miktarda su içeren enginar; kabızlık, hazımsızlık, reflü gibi mide ve bağırsak şikayetlerini düzenli olarak tüketildiğinde kısa bir süre içerisinde gideriyor.

  • Kalp sağlığını gözetiyor

Damar tıkanıklığının ve kalp hastalıklarının en büyük nedeni olan kötü kolesterolü dengeleyerek düşüren enginar; dolaylı olarak kalp sağlığını da gözetmiş oluyor.

Özellikle kalple ilgili sorunu bulunan hastalara bol miktarda ve düzenli bir şekilde enginar tüketmeleri diyetisyenler tarafından öneriliyor.

  • Kansere yakalanma riskini düşürüyor

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan enginarın faydaları arasında kişinin çoğu kanser türüne yakalanma riskini düşürmesi de bulunuyor.

Enginarın bileşenlerinde bulunan polifenol; kanserin etkilerini yavaşlatıyor, kanser hücrelerinin daha geniş alanlara yayılmasını önlüyor.

  • Kan basıncını dengeliyor

Diyabet hastaları tarafından sıklıkla tüketilmesi gereken enginar; bileşenlerindeki potasyum sayesinde vücutta sodyum birikmesinin önüne geçiyor. Bu durum ise vücutta kan basıncının dengelenmesi anlamına geliyor.

Bu sayede insülini dengelemenin yanı sıra kan basıncı yüksekliğinin neden olabileceği kalp krizi ve damar tıkanıklığı riskini de azaltmış oluyor.

  • Karaciğere iyi geliyor

Enginardaki sinarin isimli bileşen, safra salgısını yükselterek karaciğere iyi geliyor ve karaciğerde safra taşı oluşumunu önlüyor.

Sizler de beslenme programınızda enginara sıklıkla yer vererek, enginarın faydalarından maksimum derecede yararlanabilirsiniz.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Enginarın Faydaları için yorumda bulun

    Enginarın Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Enginarın Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.