Birbirinden Şifalı 5 Sebze Tavsiyesi

Hem etçil hem de otçul bir beslenme şekline sahip olan insan nesli olarak; her ne kadar et, tavuk ve balık çeşitlerini tüketmekten keyif alsak da sağlığımızı gözetmek, daha uzun bir yaşam sürebilmek ve pek çok hastalığa yakalanmaktan kurtulmak adına öğünlerimizde sebzelere de yer vermemiz gerekiyor.

Özellikle lif açısından zengin sebzeler tükettiğimizde katı besin tüketimine bağlı olarak gelişen bağırsak ve sindirim sistemine dair pek çok sorundan da kurtulmuş oluyoruz.

Birbirinden şifalı 5 sebze tavsiyesi başlıklı bu yazımızda bağışıklık sistemimizi güçlendiren, çoğu hastalığı tedavi eden en sağlıklı sebzelerden kısaca bahsetmek istiyoruz.

İşte, birbirinden şifalı 5 sebze tavsiyemiz:

  • Brokoli:

Magnezyum, kalsiyum ve potasyum açısından son derece zengin olan brokoli; günlük vitamin ihtiyacımızın büyük bir bölümünü karşılıyor, vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşarak, hastalıklara yakalanma riskimizi en aza indirgiyor.

Salatalarımızda sık sık kullandığımız bu sebze; vücudumuzda kanser hücre oluşumunu engelliyor, mevcut kanser hücrelerinin daha geniş alanlara yayılmasının da önüne geçiyor.

Kalp ve damar sağlığımızı gözeten brokolinin faydaları arasında yüksek kolesterol seviyesini düşürmesi ve kolesterolü dengelemesi de bulunuyor.

  • Ispanak

Kansızlığa iyi gelen ıspanak, göz sağlığımızı koruyarak, göz hastalıklarına yakalanma olasılığımızı düşürüyor. Düzenli olarak ıspanak tüketen kişiler; daha keskin bir görüş açısına sahip olurken, lifli bir yapısı bulunan ıspanak, daha uzun bir süre için tok kalmamıza olanak tanıyor. Bu özelliği sayesinde de kilo vermemizi kolaylaştırıyor.

  • Karalahana

Karadeniz bölgemizin en sevilen sebze yemeklerinden biri olan karalahana çorbası; beyin sağlığımızı gözetiyor, başta Alzhemeir ve Parkinson gibi beyin hücrelerinin hasar görmesi yüzünden gelişen pek çok beyin hastalığına karşı bizleri koruyor.

Depresyonun doğal tedavisinde de kullanılan karalahanın faydaları arasında stres ve gerginliğe iyi gelmesi de yer alıyor.

  • Yeşil fasülye

Hazımsızlığı gideren ve sindirim sisteminin daha rahat ve aktif bir şekilde çalışmasını sağlayan yeşil fasülye; gastrit ve reflü semptomlarını gideriyor, mideyi rahatlatıyor. Kas ve kemik gelişimini destekleyen yeşil fasülye, çocuklar tarafından düzenli olarak tüketildiğinde çocukların daha sağlıklı bir iskelet sistemine sahip olmalarına olanak tanıyor.

  • Bezelye

Muhteşem bir bitkisel protein kaynağı olan bezelye; saç ve cilt sağlığını koruyor, saçların daha güçlü ve canlı görünmesini sağlıyor.

Romatizmanın önlenmesine katkıda bulunan bezelye, güçlü bir antioksidan kaynağı olarak cildi yeniliyor ve kırışıklık görünümünü hafifletiyor.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Birbirinden Şifalı 5 Sebze Tavsiyesi için yorumda bulun

    Birbirinden Şifalı 5 Sebze Tavsiyesi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Birbirinden Şifalı 5 Sebze Tavsiyesi için ilk yorumu yapabilirsin.