Kayısının Faydaları

Ülkemiz dünyanın en büyük kayısı üreticisidir. Kayısının faydaları düşünüldüğü zaman bu konuda çok şanslı bir ülke olduğumuzu söyleyebiliriz. Manavlarda, pazarda ve markette mevsiminde taze kayısıyı rahatlıkla bulabiliriz.

Kayısının faydaları arasında genellikle herkes tarafından bilinen en büyük faydası; kabızlığa iyi gelmesidir. Tabii, kayısının bunun dışında göz sağlığını koruma, tokluk hissi verme gibi birçok faydası da bulunmaktadır.

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kabızlık Üzerindeki Etkisi: Kabızlığın oluşmasının sebebi dışkının kuruyarak sertleşmesidir. Normalin üzerinde sertliğe sahip olan dışkı bağırsaklardan zor geçer ve vücuttan zor atılır. Bazı ilaçların kabızlığa neden olduğunu görebiliriz. Fakat kabızlığın asıl sebebi kötü beslenme alışkanlıklarıdır. Eğer yeterli miktarda su içmiyorsanız, kötü besleniyorsanız özellikle fast food tüketiyorsanız ve tüketmiyorsanız kabız olma ihtimaliniz çok yüksektir. Kayısı en fazla besin lifi içeren meyveler arasındadır.

Yiyeceğiniz 1 adet orta boy kayısı 1 gram besin lifi içermektedir. Bu da günlük almanız gereken besin lifi miktarının yüzde 3’üdür. Besin lifi dışkıyı yumuşatır ve bağırsaklardan geçişini kolaylaştırır.

Kemik Sağlığı Üzerindeki Etkisi: Kayısının içerisinde sağlıklı kemik gelişimi ve kemiklerin sağlığının korunması için gerekli olan vitamin ve mineraller yer almaktadır. Kayısı tek başına kemik sağlığınızı korumak için yeterli gelmeyebilir. Fakat kemik sağlığınızı koruyacak bir beslenme programı arıyorsanız bu programda mutlaka kayısıya da yer vardır.

Göz Sağlığı Üzerindeki Etkisi: Kayısının rengini içerisindeki karotenoid ve lütein vermektedir. Karotenoid ve lütein üzerinde yapılan araştırmalar ise bu pigmentlerin göz sağlığımızı korumak için ok faydalı olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda yaşla beraber ortaya çıkan göz hastalıklarının da önlendiği ortaya çıkmıştır.

Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkisi: Kayısı sadece bitki kaynaklı besinlerde yer alan flavonoid ve diğer antioksidanlar bakımından çok zengindir. Buda kalp hastalıkları geçirme ihtimalinizi düşürecektir. Aynı zamanda obsidatig stresi de azaltır. Ek olarak bu antioksidanlar vücudumuzda kılcal damarların yapısını muhafaza edebilmesi için kullanılır.

İltihaplar Üzerindeki Etkisi: Kayısı sadece bitki kaynaklı besinlerde bulunan kateşinler bakımından çok zengindir. Kayısı bu özelliği sayesinde bronşit ve romatizma gibi iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Yapılan araştırmalardan kateşinlerin iltihabın önemli bir evresi olan cox-2 enziminin aktivtesini bastırdığınızı ortaya koymuştur.

Eksikliği Üzerindeki Etkisi: organlara oksijen taşınmasını sağlayan kırmızı kan hücrelerinin üretiminin de kullanılmaktadır. Kuru kayısı ise demir içeren meyve ve sebzeler içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. 100 gram kayısı da 6 mg demir vardır. Buda günlük almanız gereken demirin yüzde 35’ine tekabül eder.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Kayısının Faydaları için yorumda bulun

    Kayısının Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kayısının Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.