Mantarın Faydaları

Mantarın faydaları incelendiği zaman sadece yemeklerimizde tat vermesi açısında kullanılmadığını aynı zamanda sağlığımız üzerinde de çok büyük etkilerinin olduğunu görebilirsiniz.

Mantarın faydaları konusunda hemen yazımızın girişinde bir örnek verecek olursak; mantar, eksikliğinde yüksek tansiyon, kolesterol, kalp rahatsızlıkları,diyabet ve depresyon gibi rahatsızlıkların oluşmasına sebep olabilecek D vitamini açısından çok zengin bir gıdadır. Aynı zamanda mantar D vitamini içeren az sayıdaki bitkilerden biridir.

Mantarın Faydaları Nelerdir?

Kolesterol Üzerindeki Etkisi: Ülkemizde genellikle kavak mantarı, yurt dışında ise istiridye mantarı olarak bilinen mantar lovastatin adlı bir bileşeni içerisinde bulundurur. Bu bileşen üzerinde yapılan araştırmalar, kötü kolesterol olarak bildiğimiz LDL kolesterolün düşürülmesinde çok etkilidir.

Lovastatinin kötü kolesterol üzerinde çok büyük etkisi vardır. Bu yüzden günümüzde lovastatin içerikli olan kolesterol ilaçları üretilmektedir. Özellikle beslenme alışkanlığını değiştirmesine rağmen kolesterolü bir türlü düşmeyen kişilere önerilmektedir.

Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkisi: Beyaz mantarın bağışıklık sistemimizi güçlendirdiğine yönelik yapılan birçok araştırma vardır. Yapılan bu araştırmalara göre düzenli olarak mantar tüketmek bağışıklık sistemimizi enfeksiyonlardan koruyor. Mantarın özellikle D vitamini açısından da zengin olması bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir yere sahiptir.

Kanseri Önleme Etkisi: Mantar Beta-glukan ve Konjuge Linoleik bakımından çok zengindir. Bu yüzden özellikle prostat ve meme kanserini önleme konusunda çok etkili bir besindir. Bu bileşen türleri ağırlıklı olarak reishi mantarı ve maitake mantarında bulunmaktadır.

Kalp ve Damar Sağlığına Etkisi: Mantarın kolesterolü düşürme etkisi ve antioksidanlar bakımından zengin olması mantarı kalp ve damar sağlığı için önerilen gıdalar arasına sokmaktadır. Ek olarak mantar damar sertliği oluşmasını engelleyen B2, B3 ve B5 vitaminleri bakımından da zengindir.

Antioksidan Etkisi: Mantar antioksidan bakımından en zengin besinler arasındadır. Hatta antioksidan denildiği zaman ilk akla gelen kabak, domates, yeşil biber ve havuca göre mantarda daha fazla antioksidan yer almaktadır. Mantar türleri bakımından her markette bulabileceğimiz beyaz mantar antioksidan özelliğe sahip olan mantar türleri arasındadır.

İltihap Önleme Etkisi: Kalp ve damar hastalıkları, Tip-2 diyabet ve vücutta istenmeyen ve rahatsız edici seviyelere ulaşabilen iltihaplara yol açabilir. Aslında bu rahatsızlıklar dışında da vücutta oluşmasına sebep olan birçok rahatsızlık vardır. Vücutta iltihap oluşmasının sinyalini ise pro-enflamatuvar moleküller vermektedir.

Mantar üzerinde bu konuda yapılan araştırmalar mantarın pro-enflamatuvar moleküllerin sayısının kontrol altına alınmasında ve görülme oranının azalmasında etkili olduğu görülmüştür.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Mantarın Faydaları için yorumda bulun

    Mantarın Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mantarın Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.