Fındığın Faydaları

Fındığın faydaları düşünüldüğü zaman ülkemizin en büyük zenginliklerinden birisi olduğunu anlayabiliriz. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yetişen besinleri düşündüğümüz zaman aklımıza ilk gelecek olan yiyecek fındıktır. Ülkemizde sadece yenilerek tüketilmez bunun yanı sıra yağı çıkarılır ve ezmesi de yapılır.

Fındığı hayatımızın büyük bir bölümüne dahil ediyoruz. Bunun sebebi; bu besinin sadece tadının güzel olması değil faydalarının da çok fazla olmasıdır. Fındığın faydaları hakkında detaylı bilgiyi yazımızda sizlere vereceğiz.

Fındığın Faydaları Nelerdir?

Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları: Fındığın en fazla bilinen özelliklerinden birisi; kalp sağlığı için çok faydalı bir yiyecek olmasıdır. Fındığın kalp sağlığına bu kadar faydalı olmasının sebebi ise içerisinde bulunan doymamış yağ oranının fazla olmasıdır. Buna ek olarak fındık, içerisinde bulunan Omega 3 sayesinde damarları korur. Kalp ve damar dostu olan bu besin, kalp krizine sebep olan kolesterolüne düşürmede önemlidir.

 Antioksidan Özelliği: Yapılan araştırmalar sonucunda fındığın çok güçlü bir antioksidan olduğu görülmüştür. Düzenli bir şekilde fındık tüketerek vücudunuzu zararlı antioksidanlardan arındırabilirsiniz. Aynı zamanda uzun vadede bu toksinleri vücudunuzdan uzak tutarsınız.

Hafıza ve Göz Sağlığına Etkisi: Fındık besin değerleri bakımından bol miktarda E vitamini barındırır. Gün içerisinde tüketeceğiniz bir bardak fındık, günlük E vitamini ihtiyacınızın yüzde 86’sını karşılayacaktır. E vitamininin en büyük özelliği ise; hafızayı güçlendirmesidir. Bunun yanı sıra fındığın içerisinde yer alan C ve A vitaminleri göz sağlığınızın korunmasını sağlar.

Sağlığında Etkisi: Fındığın içerisinde bulunan antioksidan sağlığınız için de çok önemlidir. Antioksidan cildiniz için ciddi bir sorun olan serbest radikallerle savaşmada en büyük silahınız olabilir. Buna ek olarak fındık, güneşin sebep olduğu cilt kanserini önlemede de etkilidir. Hücrelerinizin yenilenmesini sağlar.

Kemik Sağlığında Etkisi: Fındığın içerisinde magnezyum ve kalsiyum bulunur. Bu kemik gelişimi açısından çok önemlidir. Ek olarak fındığın içerisinde bulunan magnezyum, kasların güçlü yapıda kalabilmesi için çok önemlidir ve sağlıklı bir şekilde kas gelişimini destekler. Vücutta kas kayıplarını önler. Ek olarak magnezyum miktarının az olması kasılma ve kramp oluşmasını tetikleyebilir.

Sindirim Sistemine Etkisi: Fındığın içerisinde bol miktarda lif bulunur. Lif ise sindirim sistemimiz için çok önemlidir. Bu yüzden lifli gıdalar tüketmediğiniz bir günde bu eksikliği kapatma adına 2 avuç fındık yiyebilirsiniz. Bilindiği üzere lifli gıdalar bağırsak hareketlerinizi düzenlemede çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle kabız olduğunuz zamanlar fındık tüketebilirsiniz.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Fındığın Faydaları için yorumda bulun

    Fındığın Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fındığın Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.