Balın Faydaları

Yazımızda sizlere balın faydaları hakkında bilgi vereceğiz. Fakat günümüzde marketlerde, internette veya pazarda satılan balları görebiliyoruz. Bunların hepsi kaliteli ballar olmadığı için balın faydaları açısından bakıldığı zaman bu ballarda birçok özellik eksik kalmaktadır.

Balın kaliteli olup olmadığı üretim sürecinde kullanılan yöntemler ve hangi arılardan elde edildiğiyle doğru orantılıdır. Örnek verecek olursak; balı antioksidan özelliği arıları hangi çiçeklerden bak ürettiğine göre değişiklik gösterir.

Kaliteli Nasıl Anlaşılır?

Bir balın kaliteli olup olmadığını ne yazık ki renginden veya tadından anlayamıyoruz. Eğer balı ambalajlı olarak bir marketten satın alıyorsanız “içindekiler” bölümünü okuyarak bala şeker katılıp katılmadığını öğrenebilirsiniz.

alacağınız zaman eğer üreticisinden alamıyorsanız, Tarım Bakanlığı tarafından verilen organik sertifikalı balları tercih etmelisiniz. Bu balların üretimi sırasında herhangi bir sentetik madde kullanılmamaktadır.

Bir balın iyi olup olmadığını etkileyen bir diğer faktör ise hangi bölgeden elde edildiğini görmektir. Aynı zamanda raf ömrü için ek katkı maddesi var mı? Herhangi bir kalıntı var mı? Gibi soruların cevaplarına da bakmanız gerekir. En kaliteli bal ise pastörize edilmemiş, herhangi bir işlemden geçirilmemiş ve filtrelenmemiş baldır.

Balın Faydaları Nelerdir?

-Balı tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz. Pastane tatlılarından vazgeçemiyorsanız veya çayınızı şekersiz içemiyorsanız doğal bir tatlandırıcı olan balı kullanabilirsiniz. Doğa bal rafine şekerlere göre daha fazla tatlandırıcı özelliğe sahiptir. Fakat rafine şekerlere göre daha sağlıklıdır.

-Bal antioksidanlar bakımından çok zengindir. Özellikle bitkilerde yer alan ve etkili antioksidan olarak gösterilen polifenoller bal da bol miktarda bulunur. Aynı zamanda bal bu özelliği sayesinde çeşitli hastalıklara sebep olan serbest radikallerin oluşmasını engeller.

-Derinizde oluşan kesik ve yanıklar için birçok tıbbi malzeme var. Fakat bunlarla uğraşmak istemiyorsanız veya bulunduğunuz ortamda yapamazsanız elinizin altında bal varsa bal sürebilirsiniz. Bal mikroplara karşı yaranızı koruyacaktır. Ek olarak yaranızın iyileşmesini sağlayacaktır. Fakat bunun için 12 saatte bir balı tazelemelisiniz.

-Balın enerji verme özelliği vardır. Eğer enerji gerektiren egzersizler yapıyorsanız ve yeterince enerjik olmadığınızı düşünüyorsanız 1 yemek kaşığı bal enerjinizi yerine getirecektir. Balı karbonhidrat tozu, veya enerji içecekleri yerine tüketebilirsiniz.

-Bal öksürüğü geçirmede en etkili yöntemler arasındadır. Sıcak suyun içerisine 2 – 3 çay kaşığı bal ekleyerek öksürüğünüzü önleyebilirsiniz. Fakat 1 yaşından küçük bebekler için bal kesinlikle önerilmiyor. Bunun sebebi ise; bal bebeklerde nadiren görülen botulizme adlı gıda zehirlenmesine sebep olma ihtimali olmasıdır.

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Balın Faydaları için yorumda bulun

    Balın Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Balın Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.