Soya Fasulyesi Faydaları

Soya fasulyesi, Asya kıtasında tarihten önce yani tarihin yazılmaya başlamasından önce besin olarak tüketiliyordu. Bu yüzden çok uzun süredir tüketilen bir besin maddesi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Çin, Japonya ve Kore mutfağında çok fazla tüketilen bir besindir. faydaları incelendiği zaman ise neredeyse her konuda sağlığımıza olumlu faydaları olduğunu görebiliriz.

faydaları hakkında bilgi vermeden önce ilk olarak nasıl yayıldığına bakalım. Soya fasulyesi Asya kıtasından ilk başta 1770 yılında Avustralya kıtasına, 1775 yılında Kuzey Amerika’ya, 1857 yılında Afrika kıtasına ve 1873 yılında Avrupa kıyasına yayılmıştır. Soya fasulyesi gittiği her kıtada kısa süre içerisinde ticari olarak üretilmeyi başaran besinlerdendir.

Soya Fasulyesi Faydaları Nelerdir?

-Soya fasulyesi üzerinde yapılan araştırmalar çoğu soya bitkisinde bulunan proteinin, LDL kolesterolü yani kötü kolesterolü düşürdüğünü ortaya koymuştur.  Bu araştırmalarda soya fasulyesini özellikle kadınlarda menopoz öncesi ve sonrası dönemlerde ve aynı yaş grubundaki erkeklerde yüksek kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir.

Kanseri Önleme Etkisi: Soya fasulyesinin kanseri önleme etkisi üzerinde yapılan araştırmalar, özellikle ilerleyen yaşlarda erkeklerde oluşan prostat kanseri üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu araştıralar sonucunda, düzenli olarak soya fasulyesi tüketiminin prostat kanseri riskini düşürdüğü görülmüştür.

Soyanın kanseri önleme üzerindeki etkisi, içerisinde bulunan genistein ve daidzein bileşenlerinden kaynaklanmaktadır. Özellikle genistein, kanserli hücreleri baskı altına alarak hücrenin ölmesini sağlayan P53 proteinini üretiyor. Bu protein kanserli hücrelerin oluşmasını önlemede de çok etkilidir.

-Soya fasulyesi bakımından çok zengindir. Bu da kemiklerin gelişimini ve sağlığını korumada önemli yer kaplamaktadır. Aynı zamanda soya fasulyesi kemik yapısının korunmasını sağlayan magnezyum minerali de içermektedir.

Menopoz Üzerinde Etkisi: Soya fasulyesi ve farklı soya ürünlerinin çok fazla tüketildiği Japonya’da yapılan araştırmalara göre, Japonya’da menopoza bağlı olarak ter basması ve diğer belirtiler Kuzey Amerika kıtasına göre yüzde 30 oranında daha az görülmektedir.

-Soya fasulyesi özellikle son yıllarda Tip-2 Diyabet hastalarına çok fazla öneriliyor. Bunun sebebi ise bu hastaları karaciğer ve kalp rahatsızlıklarına karşı korumaktır.

-Soya fasulyesi sindirim sisteminizin gelişmesinde de önemli rol oynar. Çünkü lif bakımından çok zengindir. Gün içerisinde 100 gram pişmiş soya fasulyesi tüketirseniz günlük almanız gereken lif miktarının yüzde 24’ünü karşılamış olursunuz.

-Soya fasulyesi protein bakımından da çok zengindir. 100 gram soya fasulyesinde toplam 17 gram protein bulunur. Bu protein miktarı hayvansal gıdaların üzerindedir. Hatta bu yüzden protein tozu üreticileri hayvansal gıdalara ek olarak soya fasulyesini de kullanıyor

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Soya Fasulyesi Faydaları için yorumda bulun

    Soya Fasulyesi Faydaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Soya Fasulyesi Faydaları için ilk yorumu yapabilirsin.