Çok fazla çikolata yemenin zararları

Çikolata oldukça farklı kullanım alanları olan bir besin öğesidir. Hazır pakette satılmış şekliyle tüketebilir, fondü şeklinde meyveleri batırarak tüketebilir, sıcak ekmeğe sürülmüş şekilde de yiyebilirsiniz. Son dönemde kilo vermek isteyen bayanlar tarafından sıklıkla tercih edilen bitter çikolatanın sağlığa olan faydaları da gündeme geliyor. Bünyesinde barındırdığı yüksek miktarda antioksidan sayesinde yaşlanmayı geciktirdiği de bilinen bitter çikolata hanımlar arasında hayli yaygın bir şekilde tüketiliyor.

Ancak çok fazla çikolata yemek her şeyde olduğu gibi “Azı karar, çoğu zarar” şeklindeki atasözünü haklı çıkartan sonuçları doğurabilir. Yarardan çok zarar verebilecek olan çikolatanın bünyenizde yol açabileceği olumsuz etkiler ise şu şekilde sıralanabilir:

Kilo almak

Yüksek miktarda kalori barındıran çikolatayı aşırı derecede tüketmek kilo almanıza yol açar. Aşırı kilolar da arasında kalp krizi, diyabet ve tansiyon gibi çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır. Marketten satın aldığınız bir çikolatanın tamamını hemen yemektense bir iki dilim alıp kalanını daha sonra tüketmek çok daha akıllıca bir tercih olabilir.

Şekere bağlı hastalıklar

Kalorinin yanı sıra şeker de çikolatada yer alan aslî unsurlardan biridir. Şeker olmadığı zaman çikolata çok fazla “bitter” tadında olur ve acılaşır. Bu da insanların daha az çikolata tüketmesine yol açacağı için sütlü çikolatalarda bolca şeker kullanılır. Çok fazla şeker de dişlere zarar verir. Her gün bol miktarda şeker tüketmek diyabet hastalığını da tetikleyebilir.

Mide rahatsızlıkları

Oldukça asidik bir madde olan kafein çikolatada yer alan bir diğer besin öğesidir. Bağırsakları uyaran kafein tahrişe yol açabilir ve kişinin ishal olmasına sebep olabilir. Öte yandan asidik gıdalar mide asidinin yükselmesine, bu da midede yanma hissinin oluşmasına yol açabilir. Peptik ülser gibi hastalıklar da bunun neticesinde meydana gelebilir.

Yüksek potasyum

Çikolatada çok fazla potasyum bulunur. Çoğu insan için bu bir sorun değildir, ancak böbrek üstü bezleriyle ilgili hastalıklara sahip olan kişiler yüksek potasyumlu gıda alımında çok dikkatli olmalıdır. Bu yüzden böbrek hastalığı çekiyorsanız çikolata yerken mutlaka seviyeyi korumalı, dikkati elden bırakmamalı ve ipin ucunu kaçırmamalısınız.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Çok fazla çikolata yemenin zararları için yorumda bulun

    Çok fazla çikolata yemenin zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çok fazla çikolata yemenin zararları için ilk yorumu yapabilirsin.