Saç dökülmesine iyi gelen gıdalar

Saçınızı taradığınız fırçaya her zamankinden daha fazla saç teli takıldığını mı fark ediyorsunuz? Yalnız değilsiniz. Ortalama bir erkek 40’lı yaşını geçtikten sonra saçlarının dökülmesiyle karşı karşıya kalır. Otoimmün bozuklukları, diyabet, vitamin bozuklukları, stres ve uykusuzluk da saç dökülmesini tetikleyen unsurlar arasında yer alır. Ancak genellikle saç dökülmesinin genetik olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Dökülen saçların yerine yenisi çıkmadığı için kişinin kendine olan güvenini kaybedip toplum karşısına çıkmaktan kaçınması gibi durumlar sıklıkla mydana gelebiliyor. Bu gibi durumları mümkün mertebe engellemek ve saç dökülmesini durdurmak istiyorsanız, tüketebileceğiniz bazı doğal gıdalar var.

Saç büyümesine yardımcı bileşenlere sahip olan bu gıdaları şu şekilde sıralayabilmek mümkün:

balığı

Saç da tıpkı tırnaklarda olduğu gibi proteine bağlı olarak gelişir ve büyür. Bu yüzden var olan saçlarınızı güçlendirmek ve yeni saç tellerinin çıkmasını sağlamak istiyorsanız bol bol protein tüketmeniz gerekir. Saç için hayati derecede önem taşıyan keratin bileşeninin üretilmesi için vücudunuz proteine de ihtiyaç duyar.

Sahip olduğu Omega 3 yağ asitleri ve vitaminleriyle saçınıza çok iyi gelen balığını düzenli olarak tüketmenizde fayda olacaktır.

Bal

İncelmiş saç tellerini güçlendiren balın bilimsel araştırmalar ışığında saç dökülmesini engellediği de tespit edilmiş durumdadır. Yapılan bir çalışmada yüzde 90 bal, yüzde 10’u da sudan oluşan bir karışımın uygulandığı saçın 4 haftada eskisinden çok daha kuvvetlendiği sonucuna ulaşılmış.

Ceviz, fındık, badem

Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerine sahip olan doğal besin kaynaklarından ceviz, fındık ve bademi bol bol tüketmenin yararını görebilirsiniz. Doğal antioksidan özelliğiyle yaşlanmayı önleyen bu gıdaların saç kaybını yüzde 86 oranında engellediği klinik araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmış durumda. Hatta susamı da bu listeye katabilmeniz mümkündür.

Ispanak

Temel Reis çizgi filminde sıklıkla karşımıza çıkan ıspanak, özellikle kadınların muzdarip olduğu vakalarına çok faydalı. Demir ve yüksek miktarda C vitamini barındıran ıspanaktaki D2 vitamini de saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur. Diğer mevsimlik yeşilliklerle beraber salata şeklinde tükettiğiniz takdirde saçlarınızın eskisinde nazaran daha güçlü bir hale gelmesine tanıklık edebilirsiniz.

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Saç dökülmesine iyi gelen gıdalar için yorumda bulun

    Saç dökülmesine iyi gelen gıdalar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Saç dökülmesine iyi gelen gıdalar için ilk yorumu yapabilirsin.