Ayakta Su İçmenin Zararları

Hemen hemen çoğumuzun yaptığı bir hata olan, en büyük alışkanlıklarımız arasında yer alan ayakta su içme davranışımızın aslında sağlığımızı ciddi anlamda tehdit ettiğini biliyor muydunuz?

İslam dininde de oldukça yanlış olduğunda değinilen bir davranış olan ayakta su içmek; suyun içindeki mikropların mide asidine maruz kalmaksızın direk olarak vücudumuza dağılmasına neden oluyor.

Ayakta içilen su; mideye direk olarak çarptığı için bu alışkanlık zamanla kişinin gastrit, reflü, ülser gibi mide rahatsızlıklarına daha kolay bir şekilde yakalanmasına yol açıyor.

Bu yazımızda ayakta su içmenin zararlarından haberdar olmayanlar için kısaca ayakta su içmenin olumsuz etkilerinden bahsetmek istiyoruz.

İşte; ayakta su içmenin zararları:

Pek çok hadiste yer bulan ayakta su içmek; maalesef ki içilen suyun mideye uğramadan direk olarak oniki parmak bağırsağına ulaşması anlamına geliyor.

Yani bu durumda içtiğimiz su; mideye giderek mide asidiyle birleşmiyor. Mide asidiyle birleşmeyen sudaki mikroplar ise bu durumda vücudumuza daha kolay bir şekilde yayılmış oluyor. Mikropların mide asidi tarafından öldürülmemesi ise kişinin kolera vb. çoğu ölümcül hastalığa daha basit bir şekilde yakalanmasını beraberinde getiriyor.

Ayakta içilen suyun zararları arasında kişinin ciddi anlamda şişkinlik, mide ağrısı ve göğüs bölgesinde ağrı hissetmesine neden olan reflü, gastrit vb. hastalıklara yol açması da bulunuyor. Yani bu tarz rahatsızlıklara yakalanmaktan korunmak adına ayakta su içme alışkanlığınızı bir an önce terk etmenizi ve suyu mutlaka oturur pozisyonda içmenizi öneriyoruz.

Ayakta su içmenin zararları; bilim dünyasının yanı sıra İslam dünyasında da değinilen bir konu olma özelliği taşıyor.

Ayakta su içmenin zararlı bir davranış olduğundan bahseden hadis-i şerifleri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • ‘Eğer ayakta su içen kimse midesine verdiği zararı bilseydi içtiği suyu şüphesiz ki geri kusardı(Abdürrezzak 10/42; hadis 19588)
  • ‘Hiçbiriniz ayakta su içmesin. Unutarak içen kussun(Müslim Eşribe 116) Bu hadis-i şerifte ayaktan su içmenin Hz. Muhammed(s.a.v) tarafından yasaklandığı ifade ediliyor.
  • Sizden biriniz ayakta su içmesin. Her kim unutur da içerse kusmaya çalışsın(Müslim eşribe hadis 1116)

 

Yukarıda da değindiğimiz gibi özellikle ayakta su içmek; çeşme suyu içildiğinde ciddi anlamda kişinin sağlık sorunları ile karşılaşmasına yol açabiliyor.

Bu yüzden de ayakta su içtiğiniz anlarda ayakta su içmenin zararlı olduğunu hatırlamanızı ve bir an önce oturur pozisyon almanızı öneriyoruz.

Sünnet hükmünde olan bu davranış sayesinde daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını da aralayabilirisiniz!

 

 

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Ayakta Su İçmenin Zararları için yorumda bulun

    Ayakta Su İçmenin Zararları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ayakta Su İçmenin Zararları için ilk yorumu yapabilirsin.