Şifa Dolu 5 Bitki Çayı

Yüzyıllardır pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan, ilaç ve gıda sektörünün olmazsa olmazları arasında yer alan bitkilerden elde edilen çaylar ile daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek, hem de mevcut hastalığınızı doğal bir şekilde tedavi etmek istemez miydiniz?

Adaçayı, papatya çayı ve yeşil çay gibi pek çok şifalı dolu bitki çayı düzenli olarak tüketildiği takdirde sağlığımıza birçok yönden katkıda bulunuyor; sindirim sistemi bozuklukları başta olmak üzere çoğu rahatsızlığımızın giderilmesine yardımcı oluyor.

Üstelik birtakım bitki çayları da kilo vermemize olanak tanıdığı için diyet listelerinde sıklıkla yer buluyor.

Bu yazımızda kısaca şifa dolu 5 bitki çayına yer vermek; bitki çaylarının faydalarına değinmek istiyoruz.

İşte; şifa dolu 5 bitki çayı listemiz:

  • Yeşil çay:

Bileşenlerinde bol miktarda keteşin ve polefenoller yer alan yeşil çay; şifa dolu 5 bitki çayı listemizin ilk sırasında bulunuyor.

Özellikle son derece güçlü bir antioksidan olarak ön plana çıkmayı başaran yeşil çay; vücudumuzu toksinlerden arındırıyor ve bu sayede metabolizmamızın daha hızlı ve aktif bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Bu yönüyle de sıkı bir diyet programını takip eden ve egzersiz yapan kişilerin daha basit bir şekilde kilo vermesini destekliyor.

Yeşil çayın faydaları arasında kalp sağlığımızı gözetmesi, kolesterole iyi gelmesi ve diyabeti tedavi etmesi de bulunuyor.

  • Adaçayı:

Özellikle soğuk kış günlerinde içimizi ısıtmak hem de soğuk algınlığına yakalanmaktan korunmak adına tükettiğimiz adaçayı; hafızayı güçlendirerek, Parkinson ve Alzheimer vb. beyin hücrelerinin sayısının azalmasına bağlı olarak gelişen hastalıklara karşı bizi koruyor.

Son derece etkili bir sakinleştirici yani doğal bir antidepresan olan adaçayı; kişinin yaz aylarında aşırı miktarda terlemesinin de önüne geçiyor.

  • Papatya çayı:

Gastrit, ülser ve reflü gibi kişinin hayat kalitesini ciddi anlamda düşüren mide rahatsızlıklarını gideren Papatya çayı; akşamları tüketildiğinde kişinin daha rahat bir uyku çalmasına da aracılık ediyor.

Papatya çayının faydaları arasında sırt, bel ağrılarını hafifletmesi, ağız yaralarına iyi gelmesi ve kabızlık gibi bağırsak sorunlarını gidermesi de bulunuyor.

  • Rezene çayı:

Şifa dolu 5 bitki çayı listemizin bir diğer üyesi olan Rezene çayı; midede biriken aşırı gazın vücuttan daha kolay bir şekilde çıkmasını sağlıyor, yüksek tansiyonu düşürüyor ve öksürüğe iyi geliyor.

Rahim kasılmalarını hafifleten Rezene çayı; bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra emziren anneler tarafından tüketildiğinde daha fazla miktarda salgılanmasına fırsat tanıyor.

  • Ihlamur:

Özellikle soğuk kış günlerinde nezle ya da grip olduğumuzda bol bol tükettiğimiz ıhlamur; migren ve boğaz ağrılarını hafifletiyor, stresimizi ve gerginliğimizi alıyor, hazımsızlığa son derece iyi geliyor.

Toksinlerin vücudumuzdan daha kısa bir sürede atılmasını sağlayan ıhlamur; terlemeyi teşvik ederek, yüksek ateşi düşürüyor.

Şimdiden afiyet olsun…

 

Önemli Not: Websitemizde bulunan tüm içerikler, insanların tecrübelerinden derlenerek Editörlerimiz tarafından hazırlanmış olup; fikir niteliğindedir. Hastalıklarınız ile ilgili mutlaka profesyonel bir destek almalı, websitemizden edindiğiniz fikirleri mutlaka doktor teyidi ve kontrolü ile uygulamalısınız. Doğal tedavileri uygulamadan önce, herhangi bir alerji veya yan etki durumunun olmaması konusuna dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

  1. Şifa Dolu 5 Bitki Çayı için yorumda bulun

    Şifa Dolu 5 Bitki Çayı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Şifa Dolu 5 Bitki Çayı için ilk yorumu yapabilirsin.